Täällä Laiho väittää opiskelleensa Yhdysvalloissa

 |   |   | 
 

Epäilty valelääkäri Esa Laiho on myöntänyt poliisille, ettei hän ole opiskellut Venäjällä, vaan hankituttanut sieltä tutkintotodistukset Yhdysvalloissa suoritettujen opintojen perusteella.

Laiho on kertonut poliisille opiskelleensa lääketiedettä Yhdysvalloissa Ross University -nimisessä oppilaitoksessa 1990-luvulla noin kahden vuoden ajan.

Ross University on yksityinen 1978 perustettu oppilaitos, joka tarjoaa
eläinlääketieteen ja lääketieteen koulutusta muun muassa Karibialla Dominicalla ja Yhdysvalloissa. Oppilaitoksella on kliinisen lääketieteen koulutuskeskuksia Miamissa, Michiganissa sekä Bahamalla.

Lääkärintutkinnon suorittaminen kestää yhteensä kymmenen lukukautta.Opinnot alkavat Dominicalla neljän lukukauden perusopinnoilla, jota seuraavat lukukauden mittaiset kliinisen lääketieteen opinnot yliopiston koulutuskeskuksissa joko Floridassa, Michiganissa tai Dominicalla.

Tämän jälkeen seuraa 90 viikkoa kliinistä harjoittelua, joka suoritetaan eri sairaaloissa Yhdysvalloissa. Harjoittelusta 48 on pakollisia harjoitteluja, loput opiskelija voi valita itse. Pakolliseen harjoitteluun kuuluvat yleislääketieteen, kirurgian, lastenlääketieteen, gynekologian sekä psykiatrian opinnot.

Ennen valmistumistaan lääkäriksi opiskelijoiden pitää läpäistä niin sanottu USMLE-koe (The United States Medical Licensing Examination), joka on kolmiportainen. Ross Universitystä valmistuneet lääkärit saavat oppilaitoksen mukaan pätevyyden harjoittaa lääkärintointa Yhdysvalloissa, Kanadassa sekä Puerto Ricossa.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Muuta suosittua

Uutiset

Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta
Kaikki uutiset 24 viime tunnin ajalta

Fingerpori