Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

TS: Rikollisjengit perustavat yhdistyksiä ja saavat lainaa

 |   | 
 
STT

Turku. Suomessa on Keskusrikospoliisin (KRP) mukaan lukuisia rikollisjengien perustamia yhdistyksiä, kertoo Turun Sanomat. Lehden mukaan yhdistyksiä on käytetty muun muassa rahanpesuun.

KRP:n tiedusteluosaston rikoskomisario Jussi Oksanen sanoo Turun Sanomille, että jotkut pankit ovat luotottaneet rikollisryhmien toimintaa. Moni jengiläinen ei pysty rikollisen historiansa vuoksi esimerkiksi avaamaan pankkitiliä.

"Sellaisia viitteitä on, että rikollisryhmiä on näissä tilanteissa neuvottu perustamaan yhdistys", Oksanen kertoo lehdessä.

Oksasen mukaan tiedossa on ainakin yksi tapaus, jossa pankinjohtaja on toiminut tietoisesti.

"Sitä, mihin asti tietoisuus ulottuu, on kuitenkin vaikea osoittaa."

Yhdistyksen perustaminen on helpompaa kuin yrityksen, ja sen rahaliikennettä ei seurata yhtä tarkasti. Oksasen näppituntuma on, että rikollisryhmien yhdistystoiminta on enemmän sääntö kuin poikkeus.

Oksasen mukaan jotkut vankilassa olevat jengiläiset ovat saaneet yhdistyksen kautta kymmeniä tuhansia euroja.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

Uutiset

18.5.2013