Tarkista selaimen asetuksista, että JavaScript ja evästeet ovat käytössä.

Vankilennot rikkovat ilmailu- ja ihmisoikeussopimuksia

 |   | 
 

Yhdysvaltain hallituksen ja tiedustelupalvelu CIA:n järjestämiä vankilentoja kutsutaan virastokielellä poikkeuksellisiksi luovutuksiksi. Ne rikkovat useita kansainvälisiä sopimuksia.

Yhtäältä siviili-ilmailua koskevia sopimuksia, koska vankienkuljetuskoneiden tietoja on niiden kulun helpottamiseksi vääristelty. Tällä tavoin myös Suomelta saatiin koneille saapumislupia.

Toisaalta vankilennot rikkovat kansainvälisiä ihmisoikeussopimuksia esimerkiksi yksilön oikeuksista ja kidutuskiellosta.

Yli 40 maan viranomaisia sitovassa eurooppalaisessa ihmisoikeussopimuksessa on määritelty esimeriksi oikeus vapauteen ja turvallisuuteen sekä oikeus oikeudenmukaiseen oikeudenkäyntiin.

Sopimukseen liittyneet maat sitoutuvat takaamaan nämä oikeudet kaikille, myös ulkomaalaisille jotka kuuluvat valtion lainkäyttövallan piiriin.

Pidätetyt "epäillyt terroristit" on riisuttu alasti ja tutkittu. Heidät on puettu vanginvaatteisiin ja kahlehdittu käsi- ja nilkkaraudoin. Heidän silmänsä ja korvansa on peitetty. Sitten heidät on kuljetettu joko Guantánamoon tai salaisiin kuulustelukeskuksiin eri puolilla maailmaa. Pidätettyjä kohdeltiin rikollisina ilman oikeudenkäyntejä.

Euroopan neuvoton laajan selvityksen mukaan CIA:n lentoverkkoon kuului 14 Euroopan maata, joista osa takasi CIA:n lennoille pääsyn lentokentilleen ja ilmatilaansa.

Esimerkiksi Puola ja Romanian menivät vielä pidemmälle, kun ne sallivat vankien säilyttämisen omalla maallaan.

"Jos Suomen kautta on kuljetettu vankeja, Suomi osa osasyyllinen ihmisoikeusloukkauksiin", sanoo niin kutsutta terrorismin vastaista sotaa YK:lle tutkinut Martin Scheinin. Siitä ei toistaiseksi ole julkista näyttöä. Koska Suomi on kategorisesti sallinut Yhdysvaltain koneiden käynnit, se on ottanut suuren ihmisoikeuksia koskevan riskin.

"Suomi on hyvällä tuurilla päässyt kuin koira veräjästä [jos vankeja ei ole kuljetettu Suomen kautta]", Scheinin sanoo.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi


Uutiset

21.5.2013