25.1.2008 21:29
Vaalijohtaja Arto Jääskeläinen kertoi vaalien toimittamiseen liittyvistä asioista ja tulospalvelujen sisällöstä oikeusministeriön tiedotustilaisuudessa.
Ensi syksyn kuntavaaleissa kokeiltavan sähköisen äänestysjärjestelmän luotettavuudesta ollaan kahta mieltä.
Kansalaisten sähköisiä oikeuksia puolustavan Electronic Frontier Finland Effi ry:n ja oikeusministeriön välisen kiistan kärjessä on kysymys siitä, voiko järjestelmässä olla osia, joista ei anneta tietoja julkisuuteen.
Kun Effi on pyytänyt oikeusministeriöltä tietoja äänestysjärjestelmän teknisestä toteutuksesta, pyyntöön on vastattu kieltävästi ja julkisuuslakiin vedoten. Oikeusministeriön mukaan TietoEnatorin toteuttama järjestelmä sisältää elementtejä, jotka lasketaan liikesalaisuuden piiriin.
Effi ei ole tyytyväinen vastaukseen.
"Yrityksillä voi olla liikesalaisuuksia, mutta demokraattinen vaali edellyttää läpinäkyvyyttä. Sähköinen äänestysjärjestelmä olisi edes toteutettava avoimella lähdekoodilla, jotta sen luotettavuus ei olisi vain uskon varassa", Effin hallituksen jäsen Jyri Luostarinen sanoo.
Hänen mukaansa valtiovalta ei ole huomioinut kaikkia hankkeeseen liittyviä riskejä. Sellaisena Luostarinen pitää muun muassa sitä, että äänestyslaitteen toimivuuden tarkastavat vain oikeusministeriön valitsemat asiantuntijat.
Oikeusministeriön vaalijohtaja Arto Jääskeläinen pitää Effin väitteitä yliampuvina.
"Äänestysjärjestelmän periaate ei ole mikään salaisuus vaan se perustuu yleisesti tunnettuihin kryptausmenetelmiin. Toimivuus ja oikeellisuus voidaan selvittää myös tutkimatta koodia, joka on tavarantoimittajamme oma keksintö ja tuote."
Jääskeläinen pitää luontevana, että oikeusministeriö valitsee järjestelmän ulkopuoliset testaajat.
"Jos tässä asiassa meidän puolueettomuutemme asetetaan kyseenalaiseksi, voidaan samalla asettaa kyseenalaiseksi kaikki toimittamamme vaalit."
Sähköisiä äänestysjärjestelmiä on otettu varovasti käyttöön eri puolilla maailmaa. Niiden yleistymistä ovat jarruttaneet tekniset ongelmat ja huoli tietoturvasta.
Suomessa sähköistä äänestysjärjestelmää kokeillaan kuntavaaleissa kolmella paikkakunnalla. Virolaiset ovat voineet äänestää internetin kautta jo kaksissa vaaleissa.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi