30.1.2010 7:30 | Kommentit
Larissa Proskurova ja yhdeksänvuotias chihuahua Alpiša ulkoilivat pietarilaisperheen huvilalla Kerimäellä. Proskurova viettää Suomessa puolet vuodesta, eli sen verran kuin viisumi antaa myöten.
Venäläisten Suomessa tekemien kiinteistökauppojen määrä lähes puolittui viime vuonna.
Huippuvuonna 2008 venäläiset ostivat 780 kiinteistöä, lähinnä kesämökkejä tai rantatontteja. Maanmittauslaitoksen mukaan viime vuonna määrä romahti noin 400:aan.
Kauppahintojen keskiarvo putosi viime vuonna hieman ja oli 118 000 euroa.
"Venäläisten tahti oli hyvänä vuonna 2008 noin 70 kauppaa kuukaudessa. Tahti säilyi vielä viime vuoden tammi- ja helmikuun, mutta sen jälkeen se lopahti", kertoo asiantuntija Juhani Väänänen Maanmittauslaitokselta.
Tavallisesti venäläiset ovat ostaneet keskimäärin arvokkaampia kiinteistöjä kuin suomalaiset.
Talouskriisi kuitenkin houkutteli viime vuonna Suomeen myös sijoittajia, jotka halusivat turvata muutaman kymmenentuhannen euron säästönsä ostamalla pienen kerrostaloasunnon.
Lisää aiheesta lauantain Helsingin Sanomissa.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi