20.1.2009 19:07
Puolustusvoimien maastokuorma-autoihin aletaan asentaa turvaistuimia huhtikuussa. Istuimilla halutaan lisätä turvallisuutta varusmieskoulutuksessa ja kertausharjoituksissa.
Uusi sotilasajoneuvoasetus tulee voimaan 1. huhtikuuta 2010. Kuormatilaistuimet tulevat pakollisiksi henkilökuljetuksissa ja jokaiselle matkustajalle on oltava penkki.
Lavoille kiinnitettävät istuimet asennetaan yli 400:ään ajoneuvoon, ja ne on tarkoitus luovuttaa joukko-osastoihin juhannukseen mennessä.
Myöhemmin tehtävällä lisätilauksella voidaan varustaa istuimilla lähes sama määrä kuorma-autoja.
Maavoimien materiaalilaitoksen esikunta on nyt tehnyt sopimuksen istuimista brittiläisen yhtiön kanssa. Kokoamisen, asennukset ja ajoneuvojen muutokset tekevät oriveteläinen Oricopa.
"Istuinten toimittaja ei ole halunnut hintoja julki, mutta miljoonakaupoista on kyse", kertoi everstiluutnantti Esko Pukari.
Henkilökuljetusistuimia testataan vielä muun muassa mallintamalla ajoneuvon kaatuminen.
Istujan ei tarvitse riisua sirpaleliiviä eikä kypärää, päätuet suojaavat sivuilta ja takaa. Istuimissa on nelipisteturvavyöt. Aseet kiinnitetään telineisiin istuimen viereen.
Turvaistuimet parantavat myös liikenteen sujuvuutta, sillä penkein varustetun maastokuorma-autojen nopeuden voi nostaa 60:stä 80 kilometriin tunnissa.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi