lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Poliisi piiritti ja otti kiinni mielenosoittajia Kiasman luona

9.9.2006 18:19 | Päivitetty: 10.9.2006 17:44

Teemu Kuusimurto / HS

Mellakkapoliisi lopetti Mannerheimintien eristämisen kello 23 maissa.

Mellakkapoliisi lopetti Mannerheimintien eristämisen kello 23 maissa.

Smash Asem -mielenosoituksen osallistujat ja poliisien saartoketju olivat lauantai-iltana useita tunteja vastatusten Kiasman edessä. Myös ainakin Lasipalatsin ja Forumin edustalla purkautui agressiivista suunsoittoa ja heittelyä rintamassa eteneviä poliiseja kohtaan.

Yli sata ihmistä otettiin illan aikana kiinni ja vietiin busseilla Pasilan poliisitaloon ja Töölön säilytyssuojaan kuulusteluja varten.

Mellakkavarusteisiin sonnustautuneet poliisit eristivät pätkän Mannerheimintietä työntämällä väkijoukon kohti etelään. Yhdentoista aikaan tilanne oli ohi ja Mannerheimintie avattiin jälleen liikenteelle.

Rauhallisesti kuuden aikaan alkanut Smash Asem -mielenosoitus juuttui aloituspaikkaansa Kiasman aukiolle, kun 200 kypärin, kilvin ja pampuin varustautunutta poliisia saartoi aukiolle paitsi mielenosoittajat, myös ohikulkijoita, toimittajia ja paikalle saapuneita katselijoita. Saartoketjun takana oli vielä satoja poliiseja ja viisi linja-autoa. 

Jotkut mielenosoittajat heittäytyivät poliiseja vasten päästäkseen läpi, vesipyssyillä suihkutettiin ja joitain pulloja heitettiin. Poliisin mukaan mielenosoittajilla oli varusteena metallipatukoita.

Muutamat mielenosoitukseen saapuneet nuoret kertoivat tulleensa paikalle rauhallista mielenilmausta varten "sorrettujen puolesta" ja "Asemia vastaan".

"Arsyttää toi poliisien suhtautuminen. No nyt ne ottaa kilpiä esiin. Jos poliisit ottaa rauhassa, tämä menee rauhassa", kommentoivat mielenosoitukseen saapuneet Riku, 17, ja Kristian 16, HS.fi:lle juuri ennen saarron alkua.

Pojilla oli sellainen käsitys, että "poliisi ottaa anarkisteja kiinni ja hakkaa, semmosta on kuultu".

Lopulta poliisi ilmoitti keskeyttäneensä mielenilmauksen, "välikohtauksien ja neuvotteluyhteyden puuttumisen takia".

Ihmisiä alettiin päästää aukiolta ulos vähän kerrallaan, mutta osa jäi paikalle. Poliisi kuvasi ulos tulevia ja tutki laukkuja.

Kun poliisi kehotti mielenosoittajia poistumaan alueelta, paikalla syntyi heti liikehdintää, ja mielenosoittajat heittelivät pulloja ja kananmunia. Motitetun alueen ulkopuolella Lasipalatsin edustalla olleesta joukosta heitettiin myös ilmeisesti ilotulitusraketti.

Tilannetta seurasi runsaasti kansalaisia, joita poliisi kehotti siirtymään Paasikivenaukiolle Kampin puolelle.

Mielenosoituksen järjestäjät kirjoittivat etukäteen asem.anarkismi.net -sivuilleen näin: "Kansainvälisen moninkeskeisen systeemin ylläpitäminen käy yhä vaikeammaksi. Eri puolilla Kiinaa pienviljelijät ja hikipajojen työläiset mellakoivat lähes päivittäin. Vähintä mitä me yhdessä voimme tehdä heidän tukemisekseen on tuoda edes hieman sekasortoa myös Helsingin kaduille."

He kertoivat aikovansa kulkea Kiasman edustalta Messukeskukselle. Nettisivuilla moititaan Asemia "13 miljoonan euron törsäämisestä yhteispotretteihin ja ympäripyöreisiin julistuksiin" ja osoitetaan solidaarisuutta Kiinan työläisten mellakoille.  

 

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.