8.4.2008 10:23
Kuopio. Kuopion poliisi on saanut valmiiksi rikostutkinnan, jossa käsitellään kaupunginvaltuutettu Kalle Keinäsen asiapaperisotkua. Keinästä epäillään salassapitorikoksesta ja tuottamuksellisesta virkasalaisuuden rikkomisesta.
Vyyhti sai alkunsa siitä, kun viime jouluna Kuopiossa asuintalon paperinkeräysastiasta löytyi salassa pidettäviä asiakirjoja. Sosiaali- ja terveyslautakunnan jaoston varajäsen Keinänen oli siivouksen yhteydessä vienyt paperit sellaisenaan jäteastiaan.
Kaikki asianomaiset on saatu tutkinnan aikana kiinni. Poliisin mukaan heidän korvausvaatimuksensa ovat nollasta muutamaan tuhanteen euroon. Yhteensä korvausvaatimus on noin kymmenen tuhatta euroa.
Lähes puolet jutun 30 asianosaisesta on alaikäisiä lapsia. Asiakirjat liittyivät muuan muassa asianosaisten toimeentulotukeen ja huostaanottopäätöksiin. Lisäksi niissä oli runsaasti lääkärinlausuntoja lapsista ja heidän vanhemmistaan.
Asia menee syyttäjälle viikon päästä. Keinänen itse pitää asiaa tapaturmana.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
Politiikka | Julkaistu 16:57
Vanhanen: Rehniä ei ajeta kauppakomissaariksi 14:07
Tutkijat: Olli Rehn on nyt vahvoilla 11:40
Rehn ei allekirjoita uusien EU-johtajien saamaa kritiikkiä 13:44
Stubb: Ulkoministeri Ashton solminee vahvat suhteet Clintoniin 8:28
Belgian Van Rompuy ja Britannian Ashton on EU:n uusi johtokaksikko 19.11. 23:32