lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla
TAUSTA

EU haluaa meidän harrastavan kesäiltaisin

20.10.2008 5:03

EU joutuu aika ajoin puolustelemaan kesäajan mielekkyyttä, edellisen kerran viime marraskuussa.

Alun perin kesäaikaa perusteltiin energiansäästöllä: kun illat muuttuvat keväällä valoisammiksi, säästyy sähköä, kun keinovaloa ei tarvita. Energiaa ei loppujen lopuksi säästynytkään, sillä valoa ja energiaa tarvittiin vastaavasti aamulla, ja lisäksi polttoainetta alkoi kulua iltaisin entistä enemmän, kun kansalaiset alkoivat liikkua harrastuksesta toiseen iltojen pidennyttyä.

EU:n komission mielestä näyttöä terveyshaitoista ei myöskään ole riittävästi.

"On omituista, että ylläpidetään järjestelmää, joka ei enää vastaa alkuperäistä tarkoitustaan ja joka näyttää olevan haitallinen terveydelle", Kansanterveyslaitoksen unitutkija Tuuli Lahti ihmettelee.

"Suomen kesä on jo muutenkin äärimmäisen valoisa. Suomi on mukana vain siksi, että muutkin EU-maat ovat."

EU myös pidensi Suomen kesäaikaa: nykyisin se kestää seitsemän kuukautta, ja normaaliaikaa eli talviaikaa on vain viisi kuukautta.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.