perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

EY-tuomioistuimen ehdotus: Ulkomaisille pelisivuille pääsyä saa rajoittaa

4.11.2008 4:06

Karen Bleier / AFP

Ulkomaisille nettipokerisivuille pääsyä saa EY-tuomioistuimen ehdotuksen mukaan pian rajoittaa.

Ulkomaisille nettipokerisivuille pääsyä saa EY-tuomioistuimen ehdotuksen mukaan pian rajoittaa.

Suomikin saa rajoittaa vedonlyönnin, nettipokerin ja muiden rahapelien tarjontaa internetissä, arvioi EY-tuomioistuimen ratkaisuehdotus.

Tuomioistuimen julkisasiamiehen mukaan rahapelejä ei Euroopan sisällä saa tarjota vapaasti yli rajojen.

Suomalaiset saavat toistaiseksi esimerkiksi lyödä vetoa verkossa britannialaisen yrityksen kautta, mutta päätös voi antaa valtiolle mahdollisuuden estää pääsyn ulkomaisten rahapelien äärelle.

Julkisasiamies Yves Bot jätti ratkaisuehdotuksensa kolme viikkoa sitten, ja varsinaista tuomiota odotetaan lähikuukausina. Ehdotukset eivät sido oikeutta, mutta ne antavat usein suuntaa tulevalle tuomiolle.

Portugalilaiseen vedonlyöntiriitaan liittyvä juttu voi tuoda merkittävän käänteen vuosia jatkuneeseen ja miljardien eurojen arvoiseen kiistaan verkon rahapeleistä, koska julkisasiamies ottaa niihin laajasti kantaa.

"Hyvin tärkeä ennakkoratkaisu", toteaa hallitusneuvos Jouni Laiho sisäministeriön arpajais- ja asehallintoyksiköstä.

Rahapeliyhtiöt ovat vaatineet vapautta tarjota pelejä Euroopassa yli rajojen, kun taas monet eurooppalaiset valtiot, Suomi etunenässä, ovat halunneet pitää kiinni monopoleistaan. Suomessa rahapelejä saavat järjestää vain Veikkaus, Raha-automaattiyhdistys ja Fintoto.

Yhtiöiden mielestä yksinoikeusjärjestelmä rajoittaa kilpailua laittomasti. Suomi perustelee monopoliaan peliriippuvuuden, rahanpesun ja muiden haittojen ehkäisyllä. Lisäksi pelaaminen tuo yhteiskunnan jaettavaksi satoja miljoonia euroja vuodessa.

Valtio voisi Laihon mukaan päätöksen avulla aktiivisesti rajoittaa pelaajien pääsyä vedonlyönti- ja pokerisivustoille.

"Tällaisia rajoituksia jo Saksa, Ranska ja Norja ovat joko toteuttaneet tai toteuttamassa", Laiho kertoo.

Esimerkiksi Norja on suunnitellut estävänsä pelaamista ulkomailla rajoittamalla rahojen siirtämistä peliyritysten tileille.

Peliyrityksissä ehdotukseen suhtaudutaan happamasti: Ulkomaisten operaattoreiden pääsy Suomeen kielletään peliriippuvuuksiin ja muihin haittoihin vedoten, vaikka kotimaisten monopoliyritystenkin toiminnassa olisi parantamisen varaa.

"Raha-automaattiyhdistys saa edelleen pitää 19 000 automaattia kaikkialla muualla paitsi vanhainkodeissa ja apteekeissa", kuvailee englantilaisen Betfairin Suomen-maajohtaja Asko Heiskanen.

Heiskasen mukaan Betfair ehkäisee haittoja monin eri tavoin, esimerkiksi henkilökohtaisten tappiorajojen avulla.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.