6.4.2011 16:51
Yli 15-kiloisten koirien kohdalla pakollinen koira-ajokortti vähentäisi purematapauksia, ehdottaa Helsingin eläinsuojeluyhdistys, HESY, tiedotteessaan.
Yhdistyksen mielestä koirakokeen suorittaminen olisi hyvä keino ennaltaehkäistä tilanteita, joissa isot koirat eivät ole omistajansa hallinnassa ja pääsevät siksi puremaan toista koiraa tai ihmistä.
Koira-ajokortin tarkoituksena olisi korostaa omistajan vastuuta lemmikistään. Se kartuttaisi taitoja hallita koiraa ja ohjeistaisi oikeaan koiran pitoon sekä sopivan rodun valintaan.
HESY:n mukaan useimmiten koirien aiheuttamien välikohtausten syynä on se, että omistaja ei osaa lukea koiransa elekieltä, ei tunne koiransa rodun taipumuksia eikä osaa käsitellä sitä oikein.
Esimerkiksi Saksassa joitain rotuja ei saa pitää, ellei ensin suorita koiranpitokoetta. Kokeessa koiranomistajaksi haluavan tulee muun muassa tunnistaa kuvista koiran tunnetiloja, kuten pelkoa tai vihaa.
"Koiran käytösongelmien syy ei ole rotu tai roturisteytys. Usein aggressiivisuutta aiheuttavat alistavat koulutusmenetelmät ja taitamaton käsittely. Väkivaltaisella kasvatuksella mistä tahansa koirasta tulee hermoraunio ja itseään puolustava purija", sanoo Helsingin eläinsuojeluyhdistyksen puheenjohtaja Hannele Luukkainen tiedotteessa.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi