keskiviikko 8.2.2012 | Laina  Onnittele e-kortilla

Entistä useammasta joulupaketista paljastui vuohi

28.12.2007 21:24 | Kommentit

Eettisiä lahjoja annettiin tänä jouluna enemmän kuin aiemmin. Myös lahjoja tarjoavien tahojen määrä oli huomattavasti suurempi kuin vuosi sitten.

Pari vuotta sitten ensimmäisinä eettisen joulukaupan avanneet Kirkon Ulkomaanapu ja World Vision saivat täksi jouluksi seuraa esimerkiksi Unicefista, Suomen Pakolaisavusta ja Interpediasta.

Joulun hittilahja oli tänäkin vuonna vuohi. Eettiseen paperiin käärittiin myös puuntaimia, koulupukuja, kanoja sekä kuokkia ja siemeniä.

Suomen suurimman eettisten lahjojen välittäjän, Kirkon Ulkomaanavun (KUA) arvion mukaan joulun alla yli 50 000 ihmistä antoi lahjan heidän kauttaan. Vuosi sitten anteliaalla päällä oli runsaat 30 000 ihmistä.

"Koko vuoden aikana lahjoittajia on ollut noin 70 000", KUA:n varainhankinnan koordinaattori Piia Huurtola arvioi. "Odotamme tuloksemme kaksinkertaistuvan viime vuodesta."

World Visionin kautta lahjan antoi tänä vuonna arviolta noin 9 000 ihmistä. Määrä on lähes kolminkertainen edellisvuoteen verrattuna.

Joulun suosikkilahjoja olivat olleet vuohi, puuntaimet, koulupuku, kanat sekä kuokka ja siemenet. Lisäksi auttaa on voinut esimerkiksi ostamalla ulkohuussin, huovan, valoa, kouluruokaa tai polkupyörän opettajalle.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.