perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Finnjet odottaa yhä ostajia Punaisellamerellä

30.5.2008 19:50

Tor Wennström / Lehtikuva

Finnjet seilasi Rostock-Tallinna-Pietari -reitillä Siljan väreissä 2004.

Finnjet seilasi Rostock-Tallinna-Pietari -reitillä Siljan väreissä 2004.

Matkustaja-autolautta Finnjet makaa eri tietojen mukaan yhä ankkurissa Jeddan kaupungin edustalla Saudi-Arabiassa, Punaisellamerellä.

"Se kävi perjantaina tankkaamassa Jeddan satamassa", sanoo vuorineuvos Martin Saarikangas (kok).

Saarikangas yrittää yhä saada Finnjetin suomalaisomistukseen. Rahoittajaa ei ole kuitenkaan löytynyt.

Laivaa kauppaa ainakin kaksi meklariyhtiötä, yhdysvaltalainen US Shipbrokers ja turkkilainen MSK Maritime Services & Trading.

Turgay Kinalibalaban MSK:sta vakuuttaa saaneensa laivasta torstaina vielä uuden tarjouksen Yhdysvalloista, jonne laiva haluttaisiin hänen mukaansa matkustajakäyttöön.

MSK:n takaraja tarjouksille umpeutui perjantaina, mutta Kinalibalaban mukaan menee ainakin viikko, ennen kuin mahdollisista kaupoista voidaan kertoa.

Tiedot Finnjetin nykyisestä omistuksesta ovat epämääräisiä. Saarikangas sanoo saaneensa tiedot laivan liikkeistä "taholta, jolla on oikeus puhua laivan omistajan puolesta".

Laivan omistaa Saarikankaan mukaan saksalainen konsortio, mutta hän ei halua kertoa yksityiskohtia ennen kuin mahdolliset kaupat on tehty.

"Olemme tehneet turkulaisen Johnny Sidin kanssa kovasti töitä viikon ajan, mutta lopullinen rahoitus ei ole kunnossa. Katsotaan onnistummeko niihin määräaikoihin mennessä, jotka meille on annettu", sanoo Saarikangas.

Hän ei halua kertoa, milloin takaraja tarjouksille on.

Suomalaistietojen mukaan Finnjet pysyy Jeddan edustalla ainakin sunnuntaihin saakka.

Finnjetin Suomeen hankkimista ajava espoolainen kaupunginvaltuutettu Kurt Byman (sit) uskoo, ettei alus enää päädy romutettavaksi. Hän sanoo saaneensa tietoja, että yhdysvaltaismeklarien väite Finnjetin lähtemisestä jo alkuviikosta Jeddasta kohti Intian Mumbaita romutettavaksi, oli yritys vauhdittaa kaupankäyntiä.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.