14.9.2008 4:50
Keskusrikospoliisin Turun yksikkö selvittää ja tutkii internetissä toiminutta laajaa Global Pension Plan (GPP) -pyramidihuijausta, jossa huijattuja suomalaisia on mukana vielä enemmän kuin kohutussa WinCapita pyramidihuijauksessa.
GPP-huijaus perustuu krp:n rikoskomisario Heikki Topi-Hulmin mukaan siihen, että suurelta joukolta ihmisiä kerätään 30 euron summia.
Huijatuille on luvattu takaisin 55 000 euroa ja alle 30-vuotialle 110 000 euroa sen jälkeen, kun 100 000 jäsentä GPP:ssä ylittyy. Etu ja rahat ovat tulleet vain hyvin suppealle joukolle huijausta johtaneille yksittäisille ihmisille.
Kyseessä väitetään olevan jonkinlainen vakuutus, ja rahojen ilmoitetaan tulevan epämääräisesti jonkinlaiselta vakuutusyhtiöltä, tuntemattomalta liikemiesryhmältä.
Säännöistä ei ilmene minkälainen vakuutus on kyseessä. Ihmiset voivat myös tarkastella netistä omilla tunnuksillaan omaa virtuaalisijoitustaan.
Pyramidihuijauksen lupaukset ovat huikeita. Kun saa jonkun uuden ihmisen liittymään jäseneksi, niin siitä luvataan palkkioksi 2 000 euroa. Jos oma värvätty ja alainen saa jonkun uuden jäsenen, niin myös kaikki seuraavat kaverit saavat 2 000 euroa.
GPP:n 100 000 jäsenen raja tuli täyteen viime vuoden lopussa, mutta sinne sijoittaneiden takaisinpäin maksatukseen on nyt Topi-Hulmin mukaan tullut tiettyjä ongelmia, eikä kukaan ole saanut mitään takaisin.
"Me laskimme täällä, että jos kaikki saisivat heille luvatun summan, niin jollain hankeen vetäjistä pitäisi olla taskussaan kahdeksan miljardia euroa, jotta rahat voisi maksaa", Topi-Hulmi naurahtaa.
GPP:n on toiminut internetissä vuodesta 2006 lähtien. Jäseniä pyramidiin on nettivärväyksen lisäksi kerätty suusta suuhun menetelmällä.
"Kun on selvitetty ulkomaisiin rahanvälitysyhtiöihin menneitä rahasummia, niin on käynyt selville, että siellä täytyy olla jäseninä kymmeniä tuhansia suomalaisia", sanoo Topi-Hulmi.
Jäseniä on ympäri Suomea, mutta toiminta on kuitenkin keskittynyt Pohjois-Pohjanmaalle Oulusta Kuopion suuntaan ja siitä vähän ylöspäin pohjoiseen.
Poliisi tutkii asiaa rahankeräysrikoksena. Johtohenkilöitä epäillään törkeistä petoksista. Poliisi on kuulustellut kymmenkuntaa johtohenkilöä. Mukana voi olla myös ulkomaalaisia.
Poliisi ei tiedä minne kerätyt rahat ovat menneet. Tiedossa on pitkällinen prosessi, sillä rahat on lähetetty ympäriinsä veroparatiisiyhtiöihin ja ulkomaisille pankkitileille.
GPP:n nettisivut ovat internetissä paitsi suomeksi myös saksaksi, ruotsiksi ja englanniksi.
Jutussa vilahtelee osittain samoja nimiä kuin WinCapita-jutussa. Samoja ihmisiä ja myös uhrejakin on toiminut mukana aikaisemmin rahaa menettäen 2000-luvun alussa toimineessa vastaavanlaisessa jo vanhentuneessa E65-huijauksessa.
Poliisin kuulustelemat pyramidin vetäjät väittävät, että järjestelmä olisi toiminut Englannissa, mutta yhtään toimivaa systeemiä ei ole tavattu, sanoo Topi-Hulmi.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi