9.10.2009 16:27 | Päivitetty: 9.10.2009 16:27
Kahdeksan Greenpeacen aktivistia kiipesi Meri-Porin ja Tahkoluodon hiilivoimalaitosten yhteiseen savupiippuun protestoidakseen ydinvoimayhtiöiden suunnitelmia rakentaa lisää hiilivoimaa Suomeen.
Kahdeksan Greenpeacen aktivistia kiipesi perjantaiaamuna Meri-Porin ja Tahkoluodon hiilivoimalaitosten yhteiseen savupiippuun. Aktivistit ripustivat paikalle banderollin, jossa vaaditaan hiilidioksidipäästöjen ja ydinvoiman pysäyttämistä.
Meri-Porin voimalan omistavat voimalayhtiöt PVO ja Fortum. Aktivistit kertoivat tiedotteessaan vastustavansa PVO:n ja Fortumin suunnitelmia investoida kivihiili-, turve ja ydinvoimaan sen sijaan, että keskittyisivät uusiutuviin energialähteisiin.
Mielenilmauksen on tarkoitus kestää lauantai-iltaan.
Aktivistit vaativat, että Suomi ja muut teollisuusmaat sopivat Kööpenhaminan ilmastokokouksessa 40 prosentin sitovista päästövähennyksistä vuoteen 2020 mennessä sekä massiivisista investoinneista kestävään energiaan.
Tähän mennessä Suomi on sitoutunut vähentämään päästöjään 20 prosenttia vuoden 1990 tasosta ja laajan yhteisymmärryksen syntyessä 30 prosenttia.
"Kansanedustajille luvattiin, että viides ydinvoimala mahdollistaisi kivihiili- ja turvevoimaloiden sulkemisen. Nyt Olkiluoto 3:n suurimmat omistajat rakentavat uusia saastuttavia voimaloita. Lupaukset viidennen ydinvoimalan päästövähennyksistä ovat osoittautuneet vääriksi, mutta samalla illuusiolla myydään yhä uusia reaktoreita", sanoo mielenilmaukseen osallistuva Lauri Myllyvirta tiedotteessa.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
Ulkomaat | Julkaistu 19:23
Urheilu | Julkaistu 21:50