lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Habbo-hotellin huonekalujen pihistys ei ollut varkausrikos

19.3.2011 7:21

Kouvola. Virtuaalisten huonekalujen pihistäminen Habbo-hotellista ei voi olla varkausrikos, katsoo Kouvolan hovioikeus.

Espoolainen 16-vuotias poika anasti toiselta nuorelta mieheltä huonekaluja 465 euron arvosta. Tekijä oli tunkeutunut toisen verkkopalvelutileille saatuaan jostain tämän käyttäjätunnukset ja salasanat.

Hyvinkään käräjäoikeuden mielestä 16-vuotias syyllistyi näpistykseen sekä lievään luvattomaan käyttöön. Hovioikeus kuitenkin katsoi, ettei virtuaalihuonekaluja voida pitää irtaimena omaisuutena. Näpistyssyyte hylättiin.

Sen sijaan lievä luvaton käyttö tapahtui, kun tuomittu käytti Habbo-hotellissa toisen omistamaa hahmoa sekä tämän Facebook-tiliä. Poika tuomittiin myös viestintäsalaisuuden loukkaamisesta. Se ei liittynyt Habboon vaan siihen, että 16-vuotias oli lukenut toisen sähköpostia saatuaan jostain salasanan.

Näpistyssyytteen mentyä nurin sakko aleni 180:sta 150 euroon. Poika menetti tietokoneensa valtiolle.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.