8.10.2007 8:25 | Päivitetty: 8.10.2007 19:02
Kampaamoketju HairStoren toimitusjohtaja Veikko Nenonen kiistää kaikki syytteet, jotka syyttäjä luki hänelle maanantaina Vantaan käräjäoikeudessa. Nenosta syytetään työsyrjinnästä, työturvallisuusrikoksesta, työsopimuslakirikkomuksesta ja yksityisyyden suojasta työelämässä annetun lain rikkomisesta.
Oikeudenkäynnissä merkittävässä osassa ovat HairStoren omat sairauspoissaolo-ohjeet, jotka olivat yhtiössä käytössä syyskuun loppuun 2006.
HairStorella oli käytössä tarkat menettelytavat, joita piti noudattaa, jos tahtoi saada sairausajalta palkkaa. Syyttäjän mukaan sairastuneen työntekijän piti muun muassa käydä työpaikalla mittauttamassa kuume ja arvioittamassa työnantajan edustajilla sairauden laatu ja lääkärin tai terveydenhoitajan vastaanoton tarpeellisuus.
”Työterveyslääkärillä tulee käydä silloin, kun työnantaja pyytää, eikä siitä ole lupa kieltäytyä ilman, että menettää palkkaa tekemättömästä työstä”, ohjeissa lukee.
Syyttäjän mukaan Nenonen on arvioinut sairauslomien tarpeellisuutta lääkärien lausunnoista poiketen ja kieltäytynyt sillä perusteella palkanmaksusta. Lisäksi hän on velvoittanut työntekijöitä tulemaan sairaana töihin, jos ei ole toimittu sairauspoissaolo-ohjeen mukaan.
Nenosen puolustuksen mukaan yhtiössä ”toteutetaan työehtosopimuksen edellyttämää työnantajan valvonta- ja selonteko-oikeutta, ettei työntekijä ole aiheuttanut sairauttaan tahallisesti tai törkeällä tavalla”.
Puolustuksen tulkinnan mukaan toimintatapaohjeita on niin monta kuin yritystäkin ja ulkoinen vertailukohde puuttuu. Vastaajien mukaan ”ei loukata lakia eikä TES:n normeja vaan täydennetään lain ja TES:n puutteet”.
Lisäksi syyttäjä syyttää Nenosen huonontaneen yhtiön palveluksessa olleiden työntekijöiden työsopimusehtoja saatuaan tiedon raskaudesta. Syyttäjän mukaan erään työntekijän kohdalla määräaikainen työsopimus muutettiin erikseen töihin kutsuttavaksi raskauden perusteella.
Vastaajat taas kertovat, että ”Nenonen on päinvastoin työntekijän pyynnöstä antanut luvan lyhyempiin työaikoihin, joista päättää työntekijä itse”.
Syyttäjä vaatii, että Nenonen ja HairStore on tuomittava menettämään valtiolle rikoksen tuottamana taloudellisena hyötynä 50 000 euroa ja että HairStore on tuomittava lisäksi 30 000 euron yhteisösakkoon. Myös osa työntekijöistä vaatii Nenoselta ja HairStorelta korvauksia.
Oikeudenkäynti kestää kolme päivää ja päättyy keskiviikkona.
Vuonna 1996 perustettu HairStore on Suomen suurin kampaamo- ja kauneudenhoitoalan ketju, jossa työskentelee noin 350 työntekijää.
Yhtiöllä on 31 myymälää, joista 28 on ympäri Suomea ja kolme Tallinnassa. Tänä vuonna HairStore aikoo avata kolme uutta liikettä ja laajentaa tulevaisuudessa myös muualle ulkomaille.
Palvelualoilla poljetaan useimmin nuorten työntekijöiden oikeuksia 7.10.2007
HAIRSTOREPoliisi epäilee HairStoren toimitusjohtajaa useista rikoksista 18.2.2007
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi