perjantai 10.9.2010 | Kalevi  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Harva muistaa omat oikeutensa potilaana

9.2.2010 10:49

Suomalaiset näyttävät tuntevan potilaan oikeudet huonosti. Lääkeyhtiön kyselyn mukaan vain harva tuntee potilaan oikeudet hyvin. Kolmannes vastaajista ei muistanut yhtään oikeutta.

Kyselyssä nousi esille huoli vanhusten hoidosta. Yli kolmannes arvioi, että vanhusten oikeuksia potilaana kunnioitetaan aika huonosti.

Lain mukaan potilailla on oikeus hyvään terveyden- ja sairaanhoitoon sekä kohteluun. Potilasta on hoidettava yhteisymmärryksessä hänen kanssaan. Potilas voi myös kieltäytyä hoidosta. Lisäksi hänellä on oikeus tietoon omasta terveydentilastaan, hoidon vaihtoehdoista, vaikutuksista ja riskeistä.

Jos oikeudet eivät toteudu, potilas voi ottaa yhteyttä potilasasiamieheen.

Lääkeyhtiö Novartiksen Taloustutkimuksella teettämään tutkimukseen vastasi marraskuussa 507 henkilöä.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.