lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Heinäluoma lupasi huojentaa komennusmiesten verotusta

20.12.2006 14:34

Valtiovarainministeriö antaa Verohallitukselle ohjeet tehdä huojennukset komennusmiesten verotukseen. Valtiovarainministeri Eero Heinäluoma (sd) vahvisti keskiviikkona, että epäkohdat oikaistaan ministeriön työryhmän esitysten mukaisesti.

Tähänastiset verotuspäätökset ovat Heinäluoman mukaan olleet osin kohtuuttomia ja myös yleisen oikeustajun vastaisia. Sen vuoksi on syytä käyttää huojennusmenettelyä, joka on luotu juuri tällaisia tapauksia varten.

Jälkiveroja jo tähän mennessä maksaneita komennusmiehiä hyvitetään yleisen linjan mukaisesti.

"Ihmiset ovat toimineet hyvässä uskossa, eikä heillä ole ollut edellytyksiä arvioida muuttuvia verokäytäntöjä. Nämä epäkohdat oikeistaan nyt välittömästi. Ratkaisu on poikkeuksellinen, mutta perusteltu", Heinäluoma korosti.

Hän piti tärkeänä, että komennustyö on jatkossakin Suomessa mahdollista. Työpaikkojen täyttymisen ohella pitää varmistaa, että myös suomalaisilla on mahdollisuus tehdä tätä työtä.

Heinäluoman mukaan liian ankaralla verotuksella riskeerataan komennustöiden siirtyminen ulkomaalaisten tekemiksi, jolloin yhteiskunta menettää verohyödyn.

Tarvittavista lainmuutoksista pyydetään lausunnot vielä tämän vuoden puolella. Tammikuussa tehdään arvio siitä, miten asiassa edetään.

Lainmuutosten tekeminen vielä nykyisessä eduskunnassa on mahdollista, jos ehdotukset saavat laajan kannatuksen. Mikäli ne vaativat vielä hiontaa, valmistelu jatkuu. Uusi hallitus voisi Heinäluoman mukaan silloin antaa ensi töikseen esitykset eduskunnalle.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.