9.10.2007 21:58
Tasa-arvovaltuutettu on valmis käyttämään ensimmäistä kertaa uhkasakkoa, jotta kampaamo-parturit lopettaisivat sukupuoleen perustuvan hinnoittelun.
Moni parturi-kampaamo ilmoittaa edelleen eri hinnat miehille ja naisille, vaikka toimialajärjestö Hiusyrittäjät ry on ohjeistanut jäsenyrityksiään muuttamaan hinnoittelun perusteita koko tasa-arvolain voimassaoloajan.
Tasa-arvovaltuutetun kehotus lopettaa syrjivä hinnoittelu on nyt lähtenyt HairStore Isoon Omenaan Espooseen, HairStore Graniin Kauniaisiin sekä oululaiseen parturi-kampaamo Ponnariin.
"Nämä yritykset ovat valikoituneet sattumanvaraisesti, koska näistä on tullut kansalaisilta yhteydenottoja", tasa-arvovaltuutettu Pirkko Mäkinen sanoo.
Jos kehotus ei auta, tasa-arvovaltuutettu on valmis viemään tapaukset tasa-arvolautakuntaan, joka voi kieltää jatkamasta syrjivää hinnoittelua ja asettaa uhkasakon kiellon tehosteeksi. Yrityksillä on pari kuukautta aikaa vastata.
Hiusyrittäjät ry:n toiminnanjohtaja Arja Laurila arvelee, että moni yrittäjä rikkoo lakia tietämättömyyttään.
"Olemme ohjeistaneet jäsenyrityksiämme jo toistakymmentä vuotta, miten muuttaa hinnoittelua. Ongelma on, että vain viidesosa yrityksistä on järjestäytynyt ja siten saanut meidän välittämämme tiedon", Laurila sanoo.
"Jos hiusten leikkaus kestää alle puoli tuntia, sille voi laittaa eri hinnan kuin yli puoli tuntia kestävälle leikkaukselle", Laurila sanoo.
Ohjeiden mukaan myös hiusten muotoilulle voi laittaa eri hinnan sen mukaan kuinka paljon aikaa siihen menee ja kuinka paljon hoitoaineita käytetään.
"Hinnaston pitäisi aina olla sellainen, että asiakas näkee etukäteen, mitä mikin toimenpide maksaa. Eikä mitään hintaa voi määrätä asiakkaalle sukupuolen perusteella", Laurila sanoo.
Edellinen tasa-arvovaltuutettu Päivi Romanov lähetti asiasta jo kirjeen kaksi vuotta sitten kaikille parturi-kampaamoille, minkä jälkeen osa yrityksistä muutti hinnastojaan.
Helsinkiläiset parturi-kampaajat säilyttäisivät nykyisen hinnoittelun 9.10.2007
Tasa-arvovaltuutettu: Hiustenleikkuun oltava yhtä kallista miehille ja naisille 9.10.2007
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi