lauantai 21.11.2009 | Hilma  Onnittele e-kortilla

JUURI NYT

Hovioikeus: Ympärileikkaus ei ole pahoinpitely

14.3.2007 14:56

Turun hovioikeus hylkäsi poikansa ympärileikkauttaneen äidin pahoinpitelysyytteen. Ratkaisullaan hovioikeus päätyi toiselle kannalle kuin Tampereen käräjäoikeus, jonka mukaan teko täytti Suomen lain mukaiset pahoinpitelyn tunnusmerkit.

Käräjäoikeus kuitenkin jätti muslimiäidin viime heinäkuussa tuomitsematta, koska piti asiaa koskevaa oikeus- ja viranomaiskäytäntöä sekavana.

Syyttäjä oli valittanut tuomiosta hovioikeuteen ja vaatinut äidille rangaistusta pahoinpitelystä.

Hovioikeus perusteli vapauttavaa päätöstään sillä, että ympärileikkauksen oli tehnyt lääkäri ja operaatio oli tehty ammattitaitoisesti.

Hovioikeus vetosi myös sosiaali- ja terveysministeriön vuonna 2003 asettaman työryhmän ehdotukseen, jonka mukaan Suomeen pitäisi säätää ympärileikkaukset salliva laki. Ongelmana on yleisesti pidetty asiaa koskevan lainsäädännön puuttumista.

Oikeus viittaa päätöksessään myös ministeriön ja Suomen Kuntaliiton vuonna 2003 antamaan suositukseen, joka sallisi muutkin kuin lääketieteellisesti perustellut ympärileikkaukset julkisessa terveydenhuollossa. Oikeus muistutti päätöksessään, että viranomaiset eivät ole tähän asti puuttuneet tietoonsa tulleisiin tapauksiin.

Suomessa ympärileikataan vuosittain arviolta pari sataa poikaa uskonnollisista tai kulttuuriperintöön liittyvistä syistä. Toimenpide kuuluu varsinkin juutalaiseen ja islamilaiseen perinteeseen.

Lisää aiheesta:

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.