18.11.2006 11:57
Liikenne- ja viestintäministeri Susanna Huovinen (sd) on valmis antamaan sairaaloille pidemmän siirtymäkauden digi-tv:n käyttöönotossa. Kaikkien muiden osalta pidetään hänen mukaansa kiinni sitä, että digiaikaan siirrytään ensi elokuussa.
"Sairaalamaailmassa on varmasti tällä hetkellä vähän isompiakin haasteita, ja tässä asiassa pitää käyttää sekä järkeä että joustavuutta", Huovinen sanoi TV1:n Lauantaiseura-ohjelmassa.
Sairaaloiden asema selvitetään Huovisen mukaan pikaisesti liikenne- ja viestintäministeriön johdolla. Hänen mukaansa mahdollisen jatkoajan piiriin tulevat laitokset on rajattava tarkkaan.
Sairaalat haluaisivat, että digitaalinen tv-signaali voitaisiin muuttaa keskitetysti analogiseen muotoon. Perusteena ovat kustannussäästöt, sillä muuten sairaaloiden pitäisi hankkia kerralla tuhansia digi-vastaanottimia.
Lauantaiseuran haastattelussa Ylen toimitusjohtaja Mikael Jungner sanoi, että Yleisradio on valmis siihen, että sen signaalia jaetaan sairaaloissa vanhoihin analogisiin vastaanottimiin.
Keskusmuuntimen käyttö on sallittu esimerkiksi Ruotsissa.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi