sunnuntai 12.2.2012 | Elma  Onnittele e-kortilla

Ihmiskaupasta epäillyt toimineet torikaupassa ja ravintola-alalla

14.4.2007 21:51

Rajavartiolaitoksen törkeästä ihmiskaupasta epäilemät miehet ovat toimineet torikauppa- ja ravintola-aloilla. Rajavartiolaitos epäilee, että intialaislähtöinen kaksikko on pakottanut intialaismiehen työskentelemään ilman palkkaa heidän yrityksissään useissa kaupungeissa Etelä-Suomessa.

Helsingin Sanomat kertoi rikosepäilystä lauantaina. Tutkinnanjohtaja Marko Jokela ei ole paljastanut, minkä alan yrityksistä on kyse.

Jokelan mukaan uhri on työskennellyt erilaisissa tehtävissä.

Helsingin Sanomien tietojen mukaan toinen epäillyistä on johtanut ravintola-alan yhtiötä, jonka kotipaikaksi on merkitty Helsinki. Hän on myös omistanut siitä osan.

Lisäksi epäillyt ovat toimineet yhtiöissä, jotka ovat harjoittaneet torikauppaa. Ne ovat myyneet ilmeisesti vaatteita.

Vantaan käräjäoikeus vangitsi toisen miehen todennäköisin syin törkeästä ihmiskaupasta epäiltynä perjantaina.

Rajavartiolaitos on pidättänyt myös hänen toverinsa ja vaatinut häntä vangittavaksi samasta rikoksesta epäiltynä. Vangitsemisoikeudenkäynti on maanantaina.

Epäillyt ovat nykyisin Suomen kansalaisia.

Rajavartiolaitos epäilee, että törkeä ihmiskauppa on jatkunut lokakuusta 2005 alkaen aina toissa viikon perjantaihin asti.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.