3.9.2009 17:13
Uusi esitys pidentää isäkuukautta 12 arkipäivällä.
Isien pidettäväksi tarkoitettua isyysrahakautta ehdotetaan pidennettäväksi kahdella viikolla. Hallitus antoi siitä esityksen torstaina.
Nyt isillä on mahdollisuus olla kotona neljä viikkoa, jos hän käyttää ensin vanhempainrahan 12 viimeistä päivää. Näin syntynyttä neljän viikon vapaata kutsutaan isäkuukaudeksi.
Uusi esitys pidentää kautta 12 arkipäivällä eli kahdella viikolla. Isäkuukausi olisikin puolitoista kuukautta.
Perheet saavat lapsen syntymän jälkeen ensin 105 päivää eli noin kolme kuukautta äitiysvapaata. Sen jälkeiset 158 päivää vanhemmat voivat jakaa haluamallaan tavalla.
Isä saa lapsen syntymän jälkeen 18 arkipäivää isyysvapaata. Jos hän käyttää lisäksi vanhempainvapaan loppupäivät, hän saa vielä 1–12 päivää ylimääräistä vapaata. Uusi laki pidentäisi tätä isäkuukautta, ja sitä sovellettaisiin perheisiin, joille ei ole maksettu mitään vanhempainrahaa tämän vuoden puolella.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi