4.10.2009 11:46
TE-keskukset ovat jättäneet käyttämättä jättisumman työllisyysrahoja, uutisoi Yle uutisissaan sunnuntaina. Työttömyyttä voitaisiin hoitaa vaikka heti 60 miljoonalla eurolla.
TE-keskukset ovat saaneet Euroopan sosiaalirahastolta ESR:ltä yli 300 miljoonaa euroa työllisyysrahoja. Summasta on käytetty Ylen uutisten mukaan vajaat 200 miljoonaa euroa.
Hallituksen viimekeväisen periaatepäätöksen mukaan ESR-rahoista 60 miljoonaa euroa suunnataan akuutin työttömyyden hoitoon. Nämä rahat ovat jääneet lähes kokonaan käyttämättä, vaikka maassa on 200 000 työtöntä.
Jutussa haastateltu työ- ja elinkeinoministeriön aluekehitysjohtaja Jussi Ylilahti arvioi, että rahojen käyttöä estää joidenkin TE-keskusten byrokratia, tehottomuus ja kyvyttömyys nopeisiin toimiin.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi