lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Mies ja nainen vangittu epäiltyinä terrorismiin liittyvistä rikoksista

16.9.2011 19:00 | Päivitetty: 17.9.2011 13:17

Ville Männikkö

Tutkinnanjohtaja Kaj-Erik Björkqvistillä ei ollut paljonkaan uutta kerrottavaa tiedotustilaisuudessa lauantaina.

Tutkinnanjohtaja Kaj-Erik Björkqvistillä ei ollut paljonkaan uutta kerrottavaa tiedotustilaisuudessa lauantaina.

Poliisi on aloittanut Suomessa ensimmäistä kertaa terrorismirikoksiin liittyvän esitutkinnan. Terrorismirikoksen ei epäillä kohdistuneen Suomeen.

Keskusrikospoliisi (krp) kertoi perjantai-iltana epäilevänsä, että Suomesta on rahoitettu terrorismia ja värvätty ihmisiä terrorismirikoksen tekemistä varten.

Krp ja suojelupoliisi (Supo) tiedottivat tutkinnasta lisää tänään lauantaina. Uusia tietoja ei tiedotustilaisuudessa kuitenkaan tullut juurikaan esille.

Jutussa on vangittu viikko sitten lauantaina ulkomaalaistaustainen kaksikko, mies ja nainen. HS:n tietojen mukaan he ovat somalialaistaustaisia. Poliisi ei kuitenkaan tätä virallisesti vahvistanut.

Kaksikko pidätettiin jo 7. syyskuuta, ja vangitsemisoikeudenkäynti pidettiin Helsingin käräjäoikeudessa viikko sitten.

Poliisi epäilee, että juttuun liityy vangittujen lisäksi useita muita.

Poliisi ei suostunut kommentoimaan sitä, minkälaiseen terroritekoon asia liittyy, mihin tekoa olisi mahdollisesti suunniteltu tai mihin terroristiryhmään tapaus liittyy.

Pidätysten jälkeen poliisi on tehnyt kotietsintöjä pääkaupunkiseudulla useisiin kohteisiin ja takavarikoinut tapaukseen liittyvää todistusaineistoa.

Supo ei ole tapauksen vuoksi muuttanut arviotaan Suomeen kohdistuvasta terroriuhasta..

Poliisi pääsi epäiltyjen rikosten jäljille Supon tiedustelun avulla. Supon tiedusteluvaihe alkoi vuonna 2009. Keskusrikospoliisille vastuu jutun tutkinnasta siirtyi viime toukokuussa.

Esitutkintaa varten on perustettu Supon ja krp:n yhteinen tutkintaryhmä.

Terrorismin rahoittaminen ja värväys terrorismirikoksen tekemiseen ovat olleet Suomen rikoslaissa vuoden 2003 helmikuusta alkaen.

Silloin lakiin lisättiin joukko uusia pykäliä, jotka koskevat terroristisessa tarkoituksessa tehtäviä rikoksia.

Värväyksestä terrorismirikoksen tekemiseen voidaan tuomita henkilö, joka perustaa tai organisoi terroristiryhmän tai värvää tai yrittää värvätä väkeä terroristiryhmään tai terrorismirikokseen.

Terrorismin rahoittamisessa taas on kyse varojen antamisesta tai keräämisestä suoraan tai välillisesti tietoisena siitä, että niillä rahoitetaan terroristisiksi katsottuja rikoksia.

Molemmista rikoksista voi saada vankeutta neljästä kuukaudesta kahdeksaan vuoteen. Syytteiden nostamisesta päättää valtakunnansyyttäjä.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.