21.11.2009 16:53
Lauantai oli Helsingissä poikkeuksellisen lämmin.
Aina Kanarian saarilta asti puhkuva ilma on viime päivinä tehnyt säästä varsinkin Etelä-Suomessa ja länsirannikolla poikkeuksellisen lämmintä.
Esimerkiksi Helsingin Kaisaniemessä mitattiin puolenpäivän aikaan lauantaina 9,4 asteen lämpötila. Näin lämmintä Helsingissä on tähän aikaan marraskuussa keskimäärin vain kolme kertaa sadassa vuodessa, kertoo päivystävä meteorologi Jari Tuovinen Ilmatieteen laitokselta.
Myös Tampereella on mitattu poikkeuksellisen kovia lämpötiloja. Pirkkalan lentokentällä mitattiin aamulla 8,6 astetta. Näin lämmin keli sattuu Tampereellekin vain kolmesti vuosisadassa.
Huippulämpötilat pyörivät Etelä-Suomessa tähän aikaan vuodesta tavallisesti 1,5–2 asteessa, Tuovinen kertoo.
Oulussakin lämmintä oli aamulla yli 3 astetta, kun tavallisesti tähän aikaan päivän ylin lämpötila jää kaupungissa alle nollan.
Lämmin sää johtuu Tuovisen mukaan Atlantille asettuneesta matalapaineesta ja Keski- ja Etelä-Euroopan yllä seisovasta korkeapaineesta.
Niiden välistä Suomeen yltää pitkä lounaisvirtaus.
Viime päivien lämpö on peräisin Brittein saarilta ja vieläkin etelämpää.
"Kanarian saarilla on jo pitkään mitattu hellelukemia", Tuovinen sanoo. Myös Marokossa on ollut poikkeuksellisen lämmintä.
"Siellä se lämpö on ja sieltä sitä on virrannut tänne Pohjolaan asti nyt jo reilun viikon ajan."
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi