29.1.2006 20:36 | Päivitetty: 29.1.2006 21:48
Kokoomuksen puheenjohtaja Jyrki Katainen pitää vaalien toisen kierroksen porvariyhteistyötä myönteisenä ja iloisena asiana.
"Uskoin siihen, että se mikä (pääministeri Matti) Vanhasen kanssa sovitaan, niin se pitää. Positiivinen yllätys oli myös yhteistyö Bjarne Kalliksen (kd) ja Henrik Laxin (r) kanssa", Katainen sanoi pian ennakkoäänien julkistamisen jälkeen.
Kokoomus on Kataisen mukaan voittanut vaalit monella tavalla, vaikka Tarja Halonen voitti vaalit. "Tästä tuli aito vaali, ihmiset saivat aidosti valita. Tulos on erittäin positiivinen suomalaiselle demokratialle ja poliittiselle järjestelmälle."
Katainen piti selvänä, että eduskuntavaaleissa tilanne on täysin toinen. Niissä jokainen puolue kilpailee omilla ehdoillaan ja omilla ajatuksillaan.
"Eduskuntavaaleissa on mahdoton kuvitella, että poliittiset puolueet ryhmittyisivät yhteisen hallituspohjan taakse etukäteen tai muuten kampanjoisivat yhdessä. Me kaikki kilpailemme hyvällä hengellä."
Niinistö torjuu arvelut paluusta politiikkaan 30.1.2006
Heinäluoma pelkää porvariyhteistyön jatkuvan 30.1.2006
Niinistö: Myös demokratia voitti 29.1.2006
Nato-keskustelu ja porvariyhteistyö saivat huomiota Ruotsissa 30.1.2006
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi