lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Kesä alkoi: Yli 80 rattijuoppoa kiinni viikonloppuna

29.5.2011 14:38 | Päivitetty: 29.5.2011 17:36

MATTI BJÖRKMAN / LEHTIKUVA

Poliisin mukaan rattijuopumukset lisääntyvät aina mökkikauden alkaessa.

Poliisin mukaan rattijuopumukset lisääntyvät aina mökkikauden alkaessa.

Alkava kesälomakausi näkyi ikävänä saldona viikonlopun liikenteessä, kun poliisi otti kiinni kymmeniä rattijuoppoja. HS.fi laski viikonlopun poliisitiedotteista kaikkiaan 83 tapausta, joissa henkilö oli poliisin puhalluskokeessa ylittänyt rattijuopumuksen (0,5 promillea) tai törkeän rattijuopumuksen (1,2 promillea) rajan.

Kuudessa tapauksessa rattijuopon kulkuneuvona oli mopo. Lisäksi kiinni jäi ainakin kaksi ruorijuoppoa ja muutama huumausaineiden vaikutuksen alaisena autoillut.

HS:n laskelmaan otettiin mukaan poliisitiedotteet, joissa mainitut rattijuopumukset oli havaittu perjantain kello 15:n ja sunnuntain kello 14:n välillä. Kaikki poliisin tietoon tulleet rattijuopumukset eivät ole välttämättä laskelmassa mukana.

Pahin seuraus rattijuoppoudesta nähtiin Joensuussa, jossa neljä ihmistä loukkaantui kahden auton nokkakolarissa lauantai-iltana. Toisen auton kuskina ollut nainen puhalsi alkometriin 1,78 promillen lukemat.

Eniten rattijuoppoja jäi kiinni Pohjanmaalla, jossa ratista kärähti yhteensä 17 ihmistä Keski-Pohjanmaan ja Pietarsaaren, Pohjanmaan sekä Etelä-Pohjanmaan poliisilaitosten alueilla.

Törkein rattijuopumustapaus tuli ilmi Kokkolassa, jossa parkkipaikalla pyöriskellyt viisikymppinen mies puhalsi käsialkometriin yli kolme promillea.

"Kuulostaa melko normaalilta kesäviikonlopulta", kommentoi vanhempi konstaapeli Jyrki Rautakoski Etelä-Suomen liikkuvasta poliisista.

Hänen mukaansa rattijuopumukset lisääntyvät aina mökkikauden alkaessa.

"Kun julkisia kulkuneuvoja ei ole, ihmiset lähtevät helpommin aamulla ajamaan, vaikka olisi promillejakin vielä veressä."

Rautakoski muistelee, että törkeimmissä tapauksissa on vielä aamullakin lukema ollut yli kahden promillen, mutta niissä tapauksissa alkoholin nauttiminen ei ole rajoittunut yön tunteihin.

Yleensä kuitenkin aamurattijuoppojen lukemat ovat seurausta kosteista illanvietoista. Silloin viisari voi heilahtaa aamulla vielä yli promillen.

Kovin monella promillemittari ei kuulu normaaliin mökkivarustukseen. Mistä ihminen voi tietää, onko aamulla ajokunnossa edellisillan kaljoittelun jälkeen?

Rautakosken mukaan nyrkkisääntö on yksinkertainen. "Jos yhtään epäilyttää, rattiin ei pidä lähteä."

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.