3.2.2010 21:24
Korkeakouluilla on edessään kuuma kevät. Opetusministeriö odottaa ammattikorkeakouluilta esityksiä yhdistymisistä, sillä niitä on vielä 25, vaikka pari vuotta sitten tavoitteeksi asetettiin 18.
Erityisesti Pohjanmaalla ja Kaakkois-Suomessa tarjontaa on väestömäärään nähden runsaasti.
Yliopistojen määrä painui tämän vuoden alussa 16:een eli lähelle asetettua tavoitetta, 15:tä.
Yliopistojen pitäisi kuitenkin karsia reippaasti päällekkäisyyksiä eli päättää, millä aloilla ne aikovat olla maailman tai ainakin Suomen parhaita ja mistä aloista ne voisivat luopua. Esimerkiksi tekniikkaa ja kauppatieteitä on tarjolla kymmenissä korkeakouluissa.
Viime syksyn tulosneuvotteluissa kaikki yliopistot eivät vielä pystyneet linjaamaan selkeitä painoalojaan. Pisimmälle olivat opetusministeriön mukaan päässeet Turun ja Helsingin yliopistot sekä Tampereen teknillinen yliopisto.
Aikalisää tarvitsivat sen sijaan Vaasan, Tampereen ja Itä-Suomen yliopistot sekä Aalto-yliopisto ja ruotsinkielinen Hanken.
Maaliskuun loppuun mennessä näiden yliopistojen hallitusten tulisi päättää, miten kirkastaa profiilejaan.
Vahvoja aloja on helpompi luetella kuin niitä, joista voisi luopua. Se kävi ilmi, kun Helsingin Sanomat haastatteli yliopistojen rehtoreita ja hallitusten puheenjohtajia.
Lisää aiheesta torstain Helsingin Sanomissa.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi