26.1.2009 15:39 | Päivitetty: 26.1.2009 19:09
Kotiin tilattu sanomalehti on säilyttänyt asemansa suomalaisten tärkeimpänä yksittäisenä uutislähteenä. Asia käy ilmi Ylen teettämästä uutisarvostustutkimuksesta.
Tutkimuksessa sanomalehteä verrattiin Ylen yksittäisiin ohjelmiin, kuten tv-uutisiin tai maakunnallisiin radiouutisiin, ei siis koko Ylen tai MTV3:n tuotantoon.
Sanomalehti oli yleisin vastaus kysymykseen säännöllisimmin ja mieluimmin seuratusta uutislähteestä, kertoo tutkimuspäällikkö Erja Ruohomaa Yleisradiosta.
Ruohomaan mukaan kakkoseksi sijoittui Ylen television myöhäisuutislähetys ja kolmoseksi MTV3:n Kymmenen uutiset.
Luotettavuudesta parhaat arvosanat sai tutkimuksessa Ylen tv-uutiset. MTV3:n uutisia pidettiin hieman vähemmän luotettavina. MTV3 sai kuitenkin hieman sanomalehtien uutissivuja paremmat arvosanat. Sanomalehtiä ei kysymyksessä yksilöity, vaan kukin vastaaja vastasi säännöllisimmin lukemansa sanomalehden perusteella.
Ruohomaa kertoo, että kyselyn vastausvaihtoehdoissa painottuivat sähköiset välineet, koska niitä voi seurata valtakunnallisesti.
TNS Gallup haastatteli tutkimukseen loka-marraskuussa 1 055:tä vastaajaa.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi