lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Kuntaliitto: Työssä pitäisi jaksaa yli 70-vuotiaaksi

23.3.2010 8:41

Kuntaliitto laskee, että suomalaisten pitäisi pysyä työelämässä jopa yli 70-vuotiaiksi, jos kansan huoltosuhde halutaan pitää nykyisenlaisena. Ilman selvää työurien pidentämistä Suomen huoltosuhde muuttuu kestämättömäksi vuoden 2030 jälkeen. Asiasta kertoo Yle Uutiset.

Ylen haastattelema kuntaliiton alue- ja elinkeinoasioista vastaava johtaja Keijo Sahrman myöntää, että Kuntaliitossakaan ei uskota ihmisten pysyvän töissä yli 70-vuotiaiksi. Tarkoitus on saada aikaan keskustelua työurien pidentämisestä.

Sahrman sanoo, että ongelmaa ei voi ratkaista yhdellä taikaiskulla. Esimerkiksi paljon esillä ollut työurien pidentäminen on vain yksi, joskin tärkeä, muuttuja monimutkaisessa yhtälössä. Hänen mukaansa on selvää, että huoltosuhde heikkenee nykyisestä.

Sahrman huomauttaa, että työelämässä vuonna 2030 olevien joukko on melko helposti arvioitavissa. Nyt syntyvät ihmiset ovat silloin 20-vuotiaita ja juuri astumassa työelämään.

Ihmisten elinikä on pidentynyt ennustettua nopeammin. Ylen haastattelema Eläketurvakeskuksen kehityspäällikkö Jari Kannisto sanoo, että esimerkiksi 2001 tehty väestöennuste arvioi 65-vuotiaiden jäljellä olevaksi eliniäksi pari kolme vuotta vähemmän kuin heidän nyt arvioidaan elävän. Työuriinkin on jo tullut pidennystä.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.