12.10.2006 9:46 | Päivitetty: 12.10.2006 10:39
Ruumispussiin siirretty mies hengitti edelleen, kun poliisi oli tilaamassa hänelle ruumisautoa Tampereella syys–lokakuun vaihteessa, kertoi Aamulehti torstaina. Poliisin mukaan mies on edelleen elossa ja sairaalahoidossa.
Miehen havaittiin hengittävän, kun poliisi raotti ruumispussia tarkastaakseen ruumiin viimeistä kertaa. Lääkintäesimies luuli ensin, että kyseessä on vainajalle tyypillinen refleksiliike. Hän tarkasti miehen kaulapulssin ja havaitsi kaulavaltimon sykkivän voimakkaasti.
Mies löydettiin pari viikkoa sitten Vanhan kirkon lähistöltä, jossa häntä elvytettiin.
Miestä yritettiin elvyttää puolen tunnin ajan. Tämän jälkeen yliopistosairaalan ensiapulääkäri antoi valtuudet elvytyksen lopettamiseen, kun sydän ei käynnistynyt. Myös sydänfilmin perusteella sydän oli pysähtynyt.
Tampereen aluepelastuksen sairaankuljetuspäällikkö Matti Isotalo piti tapausta äärimmäisen harvinaisena. "Meillä on hyvin tarkat ohjeet siitä, milloin elvytys lopetetaan", hän sanoi Aamulehdelle.
Ruumisauton sijasta potilas siirrettiin ambulanssiin ja kuljetettiin Tampereen yliopistolliseen sairaalaan.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
Politiikka | Julkaistu 16:57
Vanhanen: Rehniä ei ajeta kauppakomissaariksi 14:07
Tutkijat: Olli Rehn on nyt vahvoilla 11:40
Rehn ei allekirjoita uusien EU-johtajien saamaa kritiikkiä 13:44
Stubb: Ulkoministeri Ashton solminee vahvat suhteet Clintoniin 8:28
Belgian Van Rompuy ja Britannian Ashton on EU:n uusi johtokaksikko 19.11. 23:32
Urheilu | Julkaistu 15:21