lauantai 11.2.2012 | Talvikki  Onnittele e-kortilla

Laittomuudesta epäilty Fiksuhuuto siirtyy ulkomaille

9.4.2008 11:46 | Päivitetty: 9.4.2008 16:09

Laittomien arpajaisten järjestämisestä epäilty Fiksuhuuto.fi siirtää toimintansa Suomesta ulkomaille. Verkkosivuston senttihuutokauppa jatkuu englantilaisen Bidleaders-yrityksen nimissä.

Toimitusjohtaja Tuomo Siurua kertoo, että huutokauppaa on hoidettu ulkomailta kahden viikon ajan. Siuruan mukaan yhtiön päämaja on Englannissa ja liiketoimintaa pyöritetään Maltalta. Käytännössä muutos tarkoittaa sitä, että sivusto on Suomen viranomaisten ulottumattomissa.

Sisäministeriö on tehnyt Fiksuhuudosta tutkintapyynnön poliisille. Hallitusneuvos Jouni Laihon mukaan palvelu ei ole huutokauppa vaan laittomat arpajaiset.

Senttihuutokaupassa jokainen huuto korottaa tavaran hintaa sentillä. Tuotteen saa itselleen, jos kukaan ei tee uutta huutoa ennalta määrätyn ajan kuluessa. Jokainen tekstiviestihuuto maksaa yleensä vajaat kaksi euroa.

Lopullinen myyntihinta on murto-osa tuotteen todellisesta arvosta, mutta hinnakkaiden huutojen takia kauppa kannattaa.

Näennäisen halvat tuotteet ovat tehneet senttihuutokaupoista hyvin suosittuja. Tammikuussa perustettu Fiksuhuuto on vetänyt perässään verkkoon jo ainakin seitsemän suomenkielistä huutokauppasivustoa. Senttihuutokaupoista Fiksuhuudon lisäksi ainakin Huutori.com toimii Britanniasta.

Ulkomailla toimii myös huutokaupaksi itseään nimittävä Bidster-verkkosivusto. Bidsterin kaupoissa ostajat yrittävät arvata tuotteen alimman hinnan, jota kukaan muu ei ole tarjonnut. Kaupat tehdään tällä summalla.

Sisäministeriö pitää myös Bidsteriä Suomen lakien vastaisena, mutta palveluun ei ole kyetty puuttumaan. Toimitusjohtaja Siurua ei myönnä, että rikosepäily olisi ollut syy siirtoon ulkomaille. Hänen mukaansa tärkein syy on Britannian edullisempi verotus.

Ministeriön kiinnostus herättää kuitenkin Siuruassa kitkeriä kommentteja. ”Täällä saa valtion virkamiehet, esimerkiksi kyseinen Jouni Laiho, tutkimattaan kommentoida julkisesti ihan mitä haluaa”, hän sanoo.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.