6.10.2008 5:00
Itämeri ja Pohjanmeri ovat niin sanottua Seca-erityisaluetta, jolla rikkipäästöjä rajoitetaan muita vesiä enemmän. Finnlinesin rahtilaiva lähti Helsingin edustalta kohti Travemundea.
Merenkulun tiukentuvat rikkipäästörajat ovat yllättäneet Suomen elinkeinoelämän, varustamot ja hallituksen. Rajoituksista uhkaa pahimmallaan kertyä Suomelle yli 800 miljoonan euron lisälasku.
Hanketta on Suomessa valmisteltu virkamiestasolla neljä vuotta, mutta poliitikoille sitä ei ole esitelty eikä poliittisia linjanvetoja ole tehty. Esimerkiksi pääministeri Matti Vanhanen (kesk), liikenneministeri Anu Vehviläinen (kesk) ja ympäristöministeri Paula Lehtomäki (kesk) saivat tiedon mahdollisesta lisälaskusta viime viikolla.
Laivayhtiöitä edustava Suomen varustamot ry. on kysellyt virkamiehiltä hankkeen kustannusvaikutuksia, mutta laskelmia ei ole löytynyt.
Yhdistys on itse laskenut, että laivapolttoaineen rikkirajan lasku 0,1 prosenttiin vuoden 2015 alusta voisi maksaa Suomelle yli 800 miljoonaa euroa vuodessa, kun alukset joutuvat käyttämään nykyistä kalliimpia aineita.
Se merkitsisi Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n mukaan kolmen neljän prosentin kertanousua teollisuuden, kaupan ja rakentamisen logistiikkamenoihin. Erityisesti kärsisi metsäteollisuus, jonka osuus merikuljetuksista on vajaa kolmannes.
Kansainvälisen merenkulkujärjestön IMO:n komitea päättää ilmastopaketista lopullisesti tällä viikolla.
Rikin lisäksi myös typpioksidipäästöjen rajat ovat tiukentumassa, ja päästökauppakin on ulottumassa myös merille. Näitä ei varustamojen numeroissa ole mukana.
Johtaja Olof Widén Suomen varustamoista myöntää, että laskelmassa on aukkoja. Se perustuu rinnakkaistuotteeseen, sillä 0,1 prosenttista laivapolttoainetta ei vielä ole, ja jalostamokapasiteettiakin sen tuottamiseen puuttuu.
Widéninkin mielestä päästötiukennus on tarpeen: ei ole mitään järkeä, että laivat toimivat tällaisen jäteöljyn polttolaitoksina. Kertarysäys vain on liian suuri, ja 0,5 prosentin taso olisi sopivampi ratkaisu.
Hallitus selvittää merenkulun rikkilaskun pikaisesti 6.10.2008
TIETOKULMARaja nyt 1,5 prosentissa 5.10.2008
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
Ulkomaat | Julkaistu 7:54