lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Liikennevalot sekoilivat Kuopion ukkosessa

30.9.2009 20:01

Kuopio. Iltapäiväruuhkaan osunut ukkoskuuro rakeineen hämmensi liikennettä Kuopiossa keskiviikkona. Ukkonen vilkutteli liikennevaloja miten sattui, ja Särkiniemessä tasoristeyksen puomit laskeutuivat omia aikojaan ruuhkauttaen liikennettä. Pahat vahingot kuitenkin vältettiin.

Tasavallankadun ja Siikaniemenkadun risteyksessä ukkonen kilautti liikennevalot keltaiselle. Syntyneessä ruuhkassa ajoneuvoyhdistelmältä takapuskuriin iskun saanut henkilöauto työntyi suojatielle. Suojatietä ylittämässä ollut pyöräilijä törmäsi autoon ja loukkasi selkäänsä.

Iltapäivän aikana Kuopiossa kolaroitiin muutenkin poikkeuksellisen paljon. Peräänajoja oli kaikkiaan kuusi, ja parissa niistä oli osallisena useampia autoja. Alkoholilla ei ollut osuutta kolareihin.

Poliisi ihmetteli sitä, että suurin osa onnettomuuksista sattui ennen raekuuroa ja kelin muuttumista vaikeaksi.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.