lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Medi-Helin kopterit eivät lennä tuhka-uhan takia

16.4.2010 11:10

Islannin tulivuorenpurkauksen synnyttämä tuhkapilvi pitää maassa myös Medi-Helin kaksi lääkärikopteria. Toiminnanjohtaja Risto Mannisen mukaan pääsyy on tuhka-uhan takia koko Suomeen annetut lentorajoitukset.

"Tästä syystä käytettävissä ei ole lennonjohtopalveluja", Manninen sanoi Helsingin Sanomille perjantaina aamulla.

Tuhkapilvi liikkuu noin kuuden kilometrin korkeudessa. Vaikka helikopterit lentävät kilometrejä alempana, voi tuhkasta olla harmia myös niille. Manninen muistuttaa, että edes ilmatieteilijät eivät osaa juuri nyt kertoa, kuinka pilvi käyttäytyy.

"Jos tuhka tulee alas sateen mukana, voi se vaikuttaa esimerkiksi koptereiden moottoreihin. Vaikka ne eivät pysähtyisi, ja näin aiheuttaisi vaaratilannetta, voivat moottorit vaurioitua. Jos moottorit pitäisi purkaa ja huoltaa, joutuisimme olemaan maassa päiväkausia", Manninen huomauttaa.

Medi-Heli arvioi tilannetta uudestaan viranomaisten kanssa vielä myöhemmin tänään.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.