21.11.2009 10:45
Oulunsalo. Meluasiantuntija Jaana Jokitulppo peräänkuuluttaa lasten tapahtumille ja konserteille omia meluohjearvoja. Nykyinen laki ei ohjeista yleisötapahtuman järjestäjiä ottamaan lapsia erityisesti huomioon.
Nykyisen yleisohjeen mukaan yleisöä altistavan melun keskimääräinen äänenpainetaso saa olla enintään 100 desibeliä neljän tunnin aikana mitattuna.
Kovin melupiikki ei saa nousta yli 115 desibelin.
"Yli 100 desibelin konsertissa voi kuulo vaurioitua. Ja varttitunnin oleskelu 100 desibelissä vastaa samaa kuin olisi kahdeksan tuntia 85 desibelin melussa", sanoo Jokitulppo.
Jokitulpon mukaan joissakin lastenkonserteissa volyymit ovat olleet niin kovalla, että osa lapsiperheistä on joutunut lähtemään pois.
"Olen huolissani lasten ja nuorten kuulosta. Lainsäädäntöä olisi ehdottomasti muutettava, jotta lasten tapahtumiin saataisiin omat meluohjearvot. Ruotsissa on omat meluohjearvot lasten tapahtumille. Esimerkiksi aikuisille ja lapsille suunnatuissa tapahtumissa se on 97 desibeliä. Pelkästään lapsille suunnatut tapahtumat eivät saisi ylittää 90 desibeliä", Jokitulppo sanoo.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi