23.7.2009
MAARIANHAMINA. Ahvenanmaan maakuntahallitus on päättänyt saaristolaisten vihaaman merimetson vapaasta metsästämisestä.
Toistaiseksi vain ammattikalastajille on myönnetty lupia nopeasti kasvavan merimetsokannan harventamiseksi, mutta se ei ole riittänyt pitämään Suomessa melko uutta lintulajia kurissa.
Niinpä nyt elokuun alusta ensi vuoden tammikuun loppuun asti kaikki ne, joilla on metsästysoikeus ja voimassa oleva metsästyskortti, saavat ampua merimetsoja.
Saaristolaiset pitävät merimetsoa kyltymättömänä ja ovelana lintuna, jonka parvet nopeasti oppivat kerääntymään ruokailemaan esimerkiksi kalanpoikasten leimautumiskassien ja istutuspaikkojen lähelle.
Ruotsissa Tukholman saaristossa merimetsoja pyritään vähentämään maalaamalla munia, jotta niistä ei kehittyisi poikasia.
Manner-Suomessa merimetsot taas ovat rauhoitettuja, ja poliisi jahtaa pesien hävittäjiä.
Kiisteltyjen merimetsojen metsästys alkoi Ahvenanmaalla 1.8.2009
Jo lähes 3 000 merimetson pesää tuhottu tänä vuonna 28.7.2009
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi