19.8.2011 20:37 | Päivitetty: 20.8.2011 15:16
Ydinvoiman vastustajat osoittavat mieltään Olkiluodon voimalaan johtavalla tiellä ja Olkiluodontien risteyksessä tänään lauantaina.
Mielenosoittajat ovat luopuneet suunnitelmasta sulkea Olkiluodon ydinvoimallalle johtava tien. Mielenosoittaja Lea Launokari sanoi Helsingin Sanomille iltapäivällä, että tien sulkeminen alkuperäisen suunnitelman mukaan ei toteudu.
"Syynä on se, että poliisi on ohjannut mielenosoittajat yhdelle isolle bussipysäkille. Jos joku menee tielle, niin poliisi ottaa hänet kiinni ja vie odottavaan linja-autoon", Launokari sanoo.
Hänen mukaansa mielenosoituksen tavoite on kuitenkin saavutettu. "Tiedotutusvälineiden kautta suomalaiset ovat saaneet tietää, että täälläkin on atomivoiman vastustajia", Launokari sanoo.
Hänen mukaansa paikalla on suomalaisten lisäksi 20 ruotsalaista mielenosoittajaa sekä kymmenisen aktivistia Saksasta, Ranskasta, Valko-Venäjältä ja Venäjältä.
Ydinvoiman vastustajien mielenosoitus alkoi Olkiluodossa Eurajoella kello seitsemän aikaan aamulla. Poliisi on ottanut päivän aikana kiinni viitisenkymmentä ihmistä.
Mielenosoittajia on otettu kiinni ja myös viety pois, koska he yrittivät sulkea ydinvoimalaan johtavat tiet. Ydinvoimalan henkilöstö on pystynyt vaihtamaan vuorojaan normaalisti. Poliisin mukaan tilanne on rauhallinen ja liikenne sujuu.
Mielenosoittajat ovat kokoontuneet valtatie 8:n ja Olkiluodontien risteykseen.
Mielenosoituksella vaaditaan Olkiluodon kolmosyksikön rakennustöiden lopettamista. Sen on järjestänyt Olkiluoto blockade -toimintaverkosto.
Mielenosoittajat sanovat vaativansa "ydinvoiman käytöstä luopumista Suomessa, skandaalinkäryisen prototyyppisen Olkiluoto 3 -reaktorin rakentamisen lopettamista sekä eduskunnan 2010 myöntämän kahden uuden reaktoriluvan perumista".
Vastaava tapahtuma järjestettiin viime vuonna, jolloin parisataa mielenosoittajaa sulki tempauksellaan paikalliset päätiet. Poliisi otti silloin kiinni noin kolmekymmentä ihmistä.
Sähköisessä mediassa mielenosoittajia on kehotettu katkaisemaan Olkiluotoon johtava tie.
Teollisuuden Voima ja Säteilyturvakeskus vaativat, että ainakin Olkiluotoon johtavan tien on oltava käytettävissä mielenosoituksen aikanakin, koska Olkiluodontie on myös pelastustie.
Satakunnan poliisi ilmoittaakin, että se aikoo puuttua mahdollisiin tien tukkimisyrityksiin.
Ydinvoimala-alueella työskentelee viikonloppuna noin 1 500 ihmistä. Tietä käyttävät silloin myös monet kesäasukkaat ja Olkiluodossa asuvat ihmiset.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi