6.9.2008 22:00
Helsingin Sanomat pyysi kommentteja tutkija Anna Kontulan näkemyksiin prostituutiosta keskusrikospoliisista, Pro-tukipisteestä ja Naisasialiitto Unionista.
Unionin puheenjohtaja Veronika Honkasalo ei halunnut kommentoida Kontulan näkemyksiä ennen kuin on lukenut tämän väitöskirjan.
"Keskusrikospoliisin tiedossa ei ole, että suomalaisia seksityöntekijöitä olisi joutunut ihmiskaupan uhriksi. On kuitenkin tapauksia, joissa voidaan epäillä myös suomalaisten joutuneen ihmiskaupan kaltaisen seksuaalisen hyväksikäytön kohteiksi. Prostituutioon ja siihen kuuluvaan seksityöhön liittyy tiettyjä riskejä väkivallan uhasta aina vaaraan joutua paritettavaksi tai ihmiskaupan uhriksi."
Rikoskomisario Jouko Ikonen, keskusrikospoliisin rikostietopalvelu
"Minulla on sama näkemys suomalaisen seksityöntekijän tilanteesta kuin Kontulalla. Sitä tukee Tampereella juuri valmistunut raporttimme, jossa kartoitetaan tukipalvelujen tarvetta.
On mielenkiintoista, miksi uhrin rooli on seksityössä mukana olevalle naiselle ainoa hyväksyttävä asema. Kukaan ei halua kieltää – ei Kontula eikä Pro-tukipistekään – että myös uhri- ja kärsimystarinat ovat totta. Niitä ei tarvitse perustella, koska ne vastaavat useimpien ihmisten mielikuvaa 'prostituution todellisuudesta'.
Alalla on kuitenkin myös paljon sekä suomalaisia että ulkomaalaisia vahvoja naisia, jotka pystyvät hallitsemaan elämäänsä. Tämä usein kyseenalaistetaan – ehkä hyvää tarkoittaen mutta samalla mitätöiden."
Toiminnanjohtaja Jaana Kauppinen, Pro-tukipiste ry
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi