lauantai 11.2.2012 | Talvikki  Onnittele e-kortilla
TIETOKULMA

Opiskelijan oleskelulupa

12.5.2007 23:00

 EU:n ja ETA:n ulkopuolisista maista tulevan opiskelijan on hankittava opiskelua varten oleskelulupa.

 

 Opiskelijan oleskeluluvalla saa tehdä tutkintoon sisältyvää työharjoittelua tai lopputyötä. Muuta, opiskeluun liittymätöntä työtä saa tehdä vain osa-aikaisesti: enintään keskimäärin 25 tuntia viikossa.

 

 Kokoaikaista työtä saa tehdä loma-aikoina, käytännössä kesä- ja joululomilla.

 

 Jos opintojen jälkeen jää Suomeen, tarvitsee uuden oleskeluluvan muilla perusteilla, esimerkiksi perhesiteen tai työn perusteella.

 

 Hallitus teki EU- ja ETA-maiden ulkopuolelta tulevien opiskelijoiden työnteko-oikeuteen helpotuksia viime vuoden tammikuussa. Tuolloin opiskelijan työnteko-oikeus nostettiin 20 viikkotunnista 25 tuntiin. Myös lopputyön tekeminen ansiotyönä vapautettiin.

 

 Helpotuksilla haluttiin edistää ulkomaalaisten opiskelijoiden hakeutumista ja sijoittumista suomalaiseen työelämään.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.