20.2.2009 17:49
Taantuma on lisännyt vuokra-asuntojen kysyntää, kun suomalaiset eivät enää uskalla ostaa asuntoja. Vuokrayksiöistä ja -kaksioista on edelleen pulaa, kun taas suurempia asuntoja on nyt markkinoilla aiempaa enemmän.
"Isojen asuntojen kauppa on käynyt huonosti, joten ne ovat siirtyneet vuokra-markkinoille. Myös isojen vuokra-asuntojen kysyntä on vilkastunut, mutta tarjonta on kasvanut sitäkin enemmän", sanoo Vuokraturvan hallituksen puheenjohtaja Timo Metsola.
Valtio tukee vuokra-asuntojen uudistuotantoa ja peruskorjauksia muun muassa avustuksin ja korkotuin. Vuokranantajien mielestä tuki kuitenkin kohdistuu liiaksi suuriin asuntoihin eikä pieniin, joista olisi suurin pula.
"Myös kuntien kaavoituspolitiikka suosii isoja asuntoja", Metsola valittelee.
Esimerkiksi Helsingissä on hänen mukaansa 150 000 yhden henkilön taloutta, mutta yksiöitä on tarjolla vain 65 000.
Tukea toivottaisiin myös yksityisille vuokranantajille, jotka omistavat joka kolmannen suomalaisen vuokra-asunnon.
"Vuokra-asuntosijoittaminen ei ole tasa-arvoisessa asemassa muiden sijoitusmallien kanssa", sanoo Suomen vuokranantajien varapuheenjohtaja Pertti Varakas.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi