9.7.2008 5:28 | Päivitetty: 9.7.2008 7:59
Uusi poliisiylijohtaja Mikko Paatero haluaa koko kansan sormenjälkirekisterin poliisin käyttöön, kertoo Aamulehti. Paateron mukaan poliisi voisi hyödyntää tietoja, kun se tutkii tai ehkäisee ennalta vakavia rikoksia.
Rekisterin perustamista valmistelevassa sisäministeriön työryhmässä on pohdittu rajan vetämistä törkeisiin rikoksiin ja henkirikoksiin.
Sormenjälkiä ruvetaan keräämään passeihin viimeistään ensi kesänä.
Päätöksen rekisterin perustamisesta tekee eduskunta. Lähes kaikkien suomalaisten aikuisten sormenjäljet olisivat rekisterissä kymmenen vuoden päästä.
Aamulehden mukaan kaikki maat eivät rekisteröi sormenjälkiä. Esimerkiksi Tanska ja Saksa eivät tee rekisteriä. Rekisteröintiä on Suomessa perusteltu sillä, että se vaikeuttaa väärän passin hankkimista.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
|
Politiikka | Julkaistu 16:57
Vanhanen: Rehniä ei ajeta kauppakomissaariksi 14:07
Tutkijat: Olli Rehn on nyt vahvoilla 11:40
Rehn ei allekirjoita uusien EU-johtajien saamaa kritiikkiä 13:44
Stubb: Ulkoministeri Ashton solminee vahvat suhteet Clintoniin 8:28
Belgian Van Rompuy ja Britannian Ashton on EU:n uusi johtokaksikko 19.11. 23:32
EU:n tuore ulkoministeri yllättyi itsekin valinnastaan 20.11. 5:19