lauantai 26.5.2012 | Minna, Vilma  Onnittele e-kortilla

Poliisin nettivinkkijärjestelmästä on tehty hämäyssivusto

11.3.2010 13:47 | Päivitetty: 11.3.2010 17:29

Poliisin sivustolla julkaistu nettivinkkijärjestelmä ja siitä tehty hämäyssivusto.

Poliisin sivustolla julkaistu nettivinkkijärjestelmä ja siitä tehty hämäyssivusto.

Poliisin tänään avaamasta niin kutsutusta nettivinkkijärjestelmästä on tehty hämäyssivusto. Osoitteessa www.nettivinkki.fi kehotetaan poliisin tapaan antamaan vinkki laittomaksi epäilemästäsi materiaalista internetissä ja tarjotaan tähän tarkoitukseen lomake, joka on melko samanlainen kuin poliisin sivuilla.

Hämäyssivuston lopussa on hädin tuskin erottuvalla tekstillä ilmoitus: "Tämä sivu on parodia. Yhdennäköisyys muiden internetissä olevien sivujen kanssa on täysin tahatonta. Sivuston tarkoitus on herättää keskustelua siitä, saako täysin ulkopuolinen ei-viranomaistaho kerätä tietoja mahdollisesti laittomasta materiaalista. Kyseessä on myös kannanotto isoveli-yhteiskuntaa vastaan. Mielestäni internetin tulisi olla vapaa."

Viestintävirasto on myöntänyt sivuille verkkotunnuksen helmikuun alussa. Lupa on voimassa 8. maaliskuuta 2015 asti.

Esimerkiksi torstaina päivällä hakiessa Googlella hakusanalla "nettivinkki" ensimmäiseksi osumaksi tulee hämäyssivusto. Hämäyssivustolla on myös tänään torstaina lisätty Vinkki-painike, joka ohjaa poliisin nettivinkkilomakkeeseen.

Sivujen verkkotunnuksen haltija Harry Sintonen kertoo, että hän avasi sivuston jo ennen kuin poliisi julkaisi nettivinkkijärjestelmänsä.

"En tiennyt, millainen poliisin sivustosta tulisi, mutta pystyin arvelemaan, millainen siitä mahdollisesti tulisi. Se on kuitenkin täysin riippumaton poliisin sivusta, enkä myöskään missään väitä sen olevan poliisin sivusto", hän sanoo.

Sintonen on sitä mieltä, että poliisin vinkkipalvelu on hyvä idea, mutta toteutustapa on väärä.

"Tämä synnyttää vain kyttäyskulttuuria. Ongelmia netissä pitäisi ratkoa muilla tavoilla kuin kyttäämällä tai suodattamalla sivustoja. Sen sijaan esimerkiksi IRC-nettigallerian poliisi on hyvä ajatus", Sintonen kuvailee.

Sintosen kritiikin kohteena on erityisesti Pelastakaa Lapset -yhdistyksen nettivihje. Sen toiminta-ajatus on sama kuin poliisin järjestelmän. Yhdistyksen nettivihje löytyy myös poliisin sivuilta.

"Pelastakaa lapset ry ei ole viranomainen, vaikka toimiikin kuin viranomaiset. Kukaan ei tiedä, mihin yhdistys saamiaan tietoja kerää ja mitä se niillä tekee."

Sintonen ei halua kertoa, mitä hän itse tekee tiedoilla, joita hän mahdollisesti sivustonsa kautta saa.

"Se on suuri mysteeri. Kenelläkään kolmannelle osapuolelle en niitä kuitenkaan luovuta. Koen olevani samassa asemassa kuin yhdistykset. Jos niiltä kielletään tällaisten tietojen kerääminen, minulla ei ole mitään sitä vastaan, että suljen sivuston ja jopa annan domainin poliisille."

Toistaiseksi hän aikoo pitää sivustonsa auki.

"Sivusto on laillinen. Ei se varmasti kaikkia miellytä, mutta se on vähän voivoi."

Krp on tietoinen sivujen olemassaolosta. Rikosylikomisario Veli-Pekka Loikala kertoo yrittäneensä tavoittaa Sintosta puhelimitse.

"Tarkoitus olisi keskustella kaverin kanssa. Miten toimitaan tästä eteenpäin, se on selvittelyn alla. Toiminnan rikosoikeudellinen harkinta on sitten asia erikseen", hän kuvailee.

Loikala on lähinnä huolissaan siitä, että hämäyssivusto voi aiheuttaa sinne vinkkauksia lähettäville ihmisille vahinkoa.

"Toivottavasti niin ei tapahdu. Ihmiset saattavat lähettää vilpittömin mielin vinkkejä intiimeistä ja vakavista asioista. Jos ne eivät päädy minnekään, ihmiset eivät saa tarvittavaa apua."

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.