29.9.2010 5:14
Vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen keskeinen luottamushenkilö on ollut heinäkuusta asti vangittuna epäiltynä törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Miestä epäillään HS:n tietojen mukaan lähisukulaisensa tai -sukulaistensa hyväksikäytöstä.
Vangittu mies toimi aiemmin suuren eteläsuomalaisen rauhanyhdistyksen puheenjohtajana. Hän on yhä vanhoillislestadiolaisten johtoelimen Suomen rauhanyhdistysten keskusyhdistyksen valitsemana liikkeen luottamustoimessa.
Poliisi vahvistaa tutkivansa mieheen kohdistuvia rikosepäilyjä, mutta vaikenee tutkinnan sisällöstä.
Poliisi ei voi kertoa, epäilläänkö insestin kohdistuneen yhteen vai useaan lapseen.
Rikosilmoituksessa mainittiin HS:n tietojen mukaan vain luottamushenkilön nimi väitetyn rikoksen tekijänä.
Poliisitutkinnassa rikosepäilyt ovat laajentuneet. Luottamushenkilön kolme sukulaismiestä vangittiin hyväksikäyttörikoksesta epäiltyinä samana päivänä kuin ensin vangittu mies.
Heistä kaksi vangittiin törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja yksi lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä epäiltynä. Vangituista muut kuin ensin vangittu pääsivät vapaaksi elokuussa.
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi