24.4.2009 21:30
Riika on vaarallinen matkustuskohde suomalaisille.
Suurin tavalliseen turistiin kohdistuva rikosuhka maailmalla on nyt Latvian pääkaupungissa Riiassa, arvioi Suomen keskusrikospoliisi.
"Tällä hetkellä ei ole paikkaa, jossa suomalaiset joutuvat yhtä järjestelmällisesti rikoksen uhriksi kuin Riiassa", sanoo rikosylikomisario Lars Henriksson krp:stä.
Henrikssonin mukaan suomalaisille aiheutettiin viime vuoden aikana Riiassa ainakin 300 000 euron vahingot. Summaan on laskettu pankkien, luottolaitosten ja yksittäisten turistien ilmoitukset.
Pääasiassa kyse on luottokorttihuijauksista: Laskuun lisätään yksi nolla, tai turistia pyydetään antamaan pin-koodinsa uudestaan sillä verukkeella, ettei maksu muka mennyt läpi. Näin sama lasku maksetaan monta kertaa.
Alkuvuodesta Suomen keskusrikospoliisi jätti Latvian syyttäjävirastolle oikeusapupyynnön, jossa on tarkat kuvaukset yli 40 epäillystä rikostapauksesta viime vuodelta.
"Toivomme, että Latvian poliisi alkaa tämän raportin pohjalta tutkia tapauksia", sanoo Suomen Riian-lähettiläs Maria Serenius.
TIETOKULMAMaksa käteisellä äläkä kiroile 24.4. 21:30
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi
Politiikka | Julkaistu 16:57
Vanhanen: Rehniä ei ajeta kauppakomissaariksi 14:07
Tutkijat: Olli Rehn on nyt vahvoilla 11:40
Rehn ei allekirjoita uusien EU-johtajien saamaa kritiikkiä 13:44
Stubb: Ulkoministeri Ashton solminee vahvat suhteet Clintoniin 8:28
Belgian Van Rompuy ja Britannian Ashton on EU:n uusi johtokaksikko 19.11. 23:32
Urheilu | Julkaistu 15:21