30.3.2009 9:58 | Päivitetty: 30.3.2009 13:53
Romanttisen jätti-ilmoituksen sunnuntain Helsingin Sanomiin jättänyt ihminen kieltäytyy haastatteluista.
HS:n toimitus pyysi lehden ilmoitusosastoa välittämään ilmoittajalle haastattelupyynnön. Lyhyt englanninkielinen vastaus tuli myöhään sunnuntai-iltana. Siinä ilmoittaja kiittää lehteä "suurenmoisesta työstä" sekä siitä, että hänen henkilöllisyytensä on pidetty visusti salassa.
Ilmoittaja kertoo haluavansa pysytellä "täysin tuntemattomana" ja korostaa, että tämä on "äärimmäisen tärkeää". Niinpä hän ei aio antaa haastatteluja tai olla muutenkaan missään yhteyksissä tiedotusvälineisiin.
Ilmoittaja etsi sunnuntain HS:ssä kokosivun kirjeellä vaaleaa poninhäntäpäistä naista, jonka näki helmikuussa ravintola Meccassa Helsingissä. Ilmoituksen hinta oli veroineen yli 20 000 euroa. Ilmoituksesta ja sen aitoudesta on virinnyt vilkas verkkokeskustelu: onko kyse todellisesta etsiskelystä vai niin sanotusta sissimarkkinoinnista eli mainonnasta, jonka kohteet eivät välttämättä tiedä olevansa mainoksen kanssa tekemisissä.
Ilmoituksen jättäjäksi on sunnuntain ja maanantain mittaan ehditty epäillä jo ainakin Fonectaa, MTV3, ravintola Meccaa ja Helsingin Sanomia.
Kolme ensin mainittua ovat kiistäneet olevansa ilmoituksen takana. Helsingin Sanomien markkinointijohtaja Caroline Liliuksen mukaan se ei ole myöskään HS:n oma ilmoitus.
Yksityiskohtia ilmoituksen taustasta – kuten mitä reittiä aineisto on HS:ään toimitettu tai miten ja missä se on lopullisesti muotoiltu – Lilius ei kuitenkaan voi kertoa. Perusteena on asiakassuhteen luottamuksellisuus.
Ilmoitus oli maanantaina aamupäivällä myös HS:n lukijoista kootun verkkoraadin, Helsingin Sanomat -paneelin arvioitava. Raatilaiset saivat sähköpostilla arvioitavakseen neljä sunnuntain HS:n ilmoitusta, muun muassa etusivun ilmoituksen. Eräs raatilaisista otti yhteyttä HS:n toimitukseen ja kysyi, todistaako tämä sen että rakkaan etsiskelykirje olisi sittenkin jonkin yrityksen mainos.
"Ei todista. Kirje on ilmoitus, mutta siitä että se on raadin arvioitavana, ei voi päätellä suuntaan taikka toiseen, onko kyse mainoksesta vai ei. Verkkoraadin arvioitavana on kaikenlaista lehden aineistoa, paitsi mainoksia ja muita ilmoituksia, myös toimituksellista aineistoa", tutkimusryhmän päällikkö Johanna Maula HS:stä kertoo.
Helsingin keskustassa ihmeteltiin maanantaina paitsi jätti-ilmoituksen jälkimaininkeja, myös satoja eri paikkoihin jätettyjä rakkauskirjeitä. Ne oli allekirjoittanut nimimerkki Patrik Kukuakai. Kirjeistä ilmoitti kaupunkilehti Varttiin muuan Tuukka Paikkari.
Vartin verkkosivujen lukijat selvittivät nopeasti, että Patrik Kukuakai on Tuukka Paikkarin anagrammi, ja kun Vartti Paikkarilta asiaa tiedusteli, hän myönsi olevansa rakkauskirjeiden ripottelija. Paikkari kertoi Vartissa opiskelevansa kolmatta vuotta digitaalista viestintää Metropolia-ammattikorkeakoulussa.
Netin amatöörietsivät jäljittävät mystistä ilmoittelijaa 30.3.2009
Fonecta kiistää olevansa rakkauskirjeen taustalla 30.3.2009
Mies etsii HS:n jätti-ilmoituksella ravintolassa näkemäänsä naista 29.3.2009
Salainen ihailija vakuuttaa viestissään olevansa aito etsijä 29.3.2009
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi