25.1.2007 15:31
Kulttuuriministeri Tanja Saarela (kesk) pitää päivänselvänä vahinkona aviomiehensä, elokuvaohjaaja Olli Saarelan marraskuista myymälävarkaustapausta. Saarela sanoi torstaina, ettei hän ollut mukana, kun epäilty varkausyritys sattui, mutta että hän kuuli siitä jo silloin.
Ilta-Sanomat kertoi tapauksesta torstaina. Olli Saarela oli ottanut Espoonlahden Anttilasta maksamatta kaksi päiväpeittoa ja joutunut tuoreeltaan kiinni. Peittojen arvo oli noin sata euroa.
Olli Saarela oli IS:n mukaan selittänyt tapahtuneen olleen vahinko ja maksanut ostokset, mutta Anttila oli joka tapauksessa tehnyt rikosilmoituksen. Seuraavana päivänä Anttila oli perunut rikosilmoituksen. Koska kyseessä oli asianomistajarikos, poliisitutkinta keskeytyi.
"En ollut paikalla, mutta minusta on ihan päivänselvää, että kyse on vahingosta", Tanja Saarela kommentoi torstaina.
Ministeri sanoi, ettei tiedä, miksi Anttila perui rikosilmoituksen. Hän ei kertomansa mukaan ollut siihen vaikuttanut: "En ollut missään yhteydessä koko asiaan."
Tanja Saarela vitsaili, että "näköjään Ollin oppivuodet ovat meneillään" ja että "jonkinnäköinen aviomiehen kaupassakäynnin personal trainer (henkilökohtainen valmentaja) minun täytyy varmaan palkata".
Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi