perjantai 10.2.2012 | Elina, Ella  Onnittele e-kortilla

Poliisi ei pääse omalta koneeltaan käsiksi uhkausvideoihin

24.9.2008 23:12

Juhani Niiranen / HS

Päivystävät komisariot Tom Packalén vas. ja Mika Helminen tutkivat nettiä keskiviikkona Helsingin poliisilaitoksen johtokeskuksessa Pasilassa.

Päivystävät komisariot Tom Packalén vas. ja Mika Helminen tutkivat nettiä keskiviikkona Helsingin poliisilaitoksen johtokeskuksessa Pasilassa.

Tavallinen poliisi ei pääse tietokoneeltaan katselemaan YouTube-palvelun videoita verkossa.

Poliisin työtä ohjaava sisäministeriö ylläpitää listaa internetsivustoista, joille tavallisella poliisilla ei ole pääsyä. Suosittu videopalvelu on mukana estolistalla, jota ministeriö perustelee tietoturvasyillä.

Kauhajoen ampuja julkisti YouTubessa lyhyitä videoita, joissa hän ampuu käsiaseellaan ampumaradalla. Matti Saari kutsuttiin kuulusteluihin, koska poliisi oli saanut vihjeen hänen videoistaan.

Rikosylikomisario Urpo Lintala Seinäjoen poliisista kertoo, että Saarta maanantaina kuulustellut poliisi oli nähnyt ainakin yhden videon, jossa tämä käyttää asetta ampumaradalla. Uhkaavimmat videot ampuja julkisti verkossa vasta kuulustelun jälkeen.

Kauhajoen poliisilaitokselta kerrottiin keskiviikkona Helsingin Sanomille, että laitoksella on yleisessä käytössä ainakin yksi kone, jossa pääsyä YouTubeen ei rajoiteta.

Ministeriön estolistalle on koottu poliisihallinnon tietoturvapäällikön Kari Santalahden mukaan sivustoja, joista saattaa levitä koneisiin esimerkiksi haittaohjelmia.

Poliisien verkon kautta pääsee käsiksi arkaluonteisiin tietoihin kuten henkilörekistereihin, eivätkä järjestelmän ylläpitäjät halua antaa mahdollisuutta takaportin syntymiselle.

"Meillä oli hirveästi ongelmia YouTuben kanssa silloin kun se oli sallittu", Santalahti kertoo.

Santalahti ei halua nimetä YouTuben lisäksi muita sivustoja, jotka ovat estolistalla.

Verkon käyttö on vapaata niille poliiseille, joiden työ liittyy läheisesti internetiin, mutta heidän määränsä on melko pieni.

Lisäksi poliisin yksiköillä on mahdollisuus hankkia satunnaista internetsurffaamista varten tietokone, jota ei ole yhdistetty poliisin omaan verkkoon. Santalahti ei osaa sanoa, ovatko kaikki yksiköt hankkineet tällaisen koneen.

Tietoturvayritys F-Securen tutkimusjohtaja Mikko Hyppönen pitää ministeriön perusteita epäloogisina. Hän ei muista kuulleensa, että YouTube olisi aiheuttanut tietoturvaongelmia.

Hyppönen arvioi, että YouTube on verkon kaikista sivustoista turvallisimmassa neljänneksessä. YouTube suodatetaan usein pois yritysten sisäverkoista, mutta syy ei ole tietoturvassa vaan työntekijöiden ajankäytössä.

"Sinne jumiutuu helposti katselemaan televisiota, mutta ei sieltä ole turvaongelmia tiedossa", Hyppönen sanoo.

Helsingin Sanomat | hs.online@hs.fi

RSS
Osoite Töölönlahdenkatu 2
PL 18, 00089 SANOMA
Puhelin +358 9 1221
© Helsingin Sanomat, a Sanoma company - aineiston luvaton käyttö toisen palvelun osana kielletty

Etkö löytänyt etsimääsi?

Kokeile hakua.